TSKF GENÇLİK KAMPI

8. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Gençlik Kampı

Demokrasi, özgürlükler ve Cumhuriyet değerlerine olan inancımızla, aydınlık bir geleceği inşa etmek için çıktığımız bu yolda Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu olarak, genç kadınların liderlik potansiyellerini keşfetmeleri ve güçlendirmeleri amacıyla "Gençlik ve Liderlik Kampı" düzenlemiştir.

Bu özel kampta, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 genç yeteneği ortaya çıkararak geleceğin kadın liderlerini yaratmak hedeflenmiş ve hazırlanan program bu temel çerçeveye uygun olarak tasarlanmıştır.

Günümüzde kız çocuklarının eğitim fırsatlarından eşit şekilde yararlanma, iş olanaklarından faydalanma ve karar mercilerinde görev alma gibi konularda engeller ile karşılaşmaktadırlar.

Bu nedenle , gençlerimizin potanisyelerini ortaya çıkararak, liderlik özellikleri kazandıracak eğitim programının uygulanması ve program sonunda yapılan Kariyer etkinliği ile Soroptimistlerin bilgi, ve deneyimlerinden de yararlanmaları ön görülmüştür.

TSKF Yönetimi ve Burs komisyonunun düzenlediği Liderlik Akademisi Gençlik Kampı, Cumhuriyetin 100. yılına yakışır şekilde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 100 genç ve Soroptimistlerin katılımlarıyla İzmir, Foça’da Leon otelde 4 Eylül 2023 tarihinde başlamıştır.

Kampın Birinci Günü: Açılış Töreni

Açılış töreninde TSKF Burs Komisyonu Başkanı Didem Karadibak’ın program içeriği ile ilgili bilgilendirmesinden sonra, TSKF Başkanı Sevil Koca açılış konuşmasını yaptı. Ardından, geçmiş dönem Federasyon Başkanları Emine Erdem, Mine Kavala ve İlke Erol kampla ilgili duygu ve düşüncelerini aktardı. Daha sonra bando eşliğinde gençler ve Soroptimistler bir arada eğlenerek kaynaştılar.

Eğitimler, TSKF Başkanı Sevil Koca’nın, Soroptimistliğin ilke ve amaçlarını, organizasyon yapısını ve gerçekleştirilen projeleri anlattığı ilk oturumla başladı.

Sonrasında Geçmiş Dönem TSKF Başkanımız Emine Erdem, liderlik kampında kendi liderlik yolculuğunu ve liderlik üzerine bilinmesi gereken en temel bilgileri gençlerimizle paylaştı.

Gençlerimize; iş, sosyal ve aile yaşamlarında karşılaşacakları zorlukların üstesinden gelebilecek mücadele gücünü ve kendilerini keşfetmeleri için kendi hayatlarının lideri olmayı başaracakları anahtar bilgileri verdi.

Kampın 2. Günü

Kampın 2. günü Yoga Eğitmeni Şükran ECE tarafından verilen “Benliğime Yolculuk” etkinliği çerçevesinde yoga ile tanışma ve nefes çalışmaları ile başladı. Akabinde Yaşam Koçu Ece SARICIKLI zihin yolculuğu ve ben kavramına yönelik bilgiler vererek çalışmalar yaptırdı. Akşam yapılan empati çemberi etkinliğinde ise yapılan çalışmaların hasatını toplamaya yönelik atölyeyi gerçekleştirdi. Öğleden sonraki ilk oturumda Dr. Pınar Yalçın BAHAT gençlere kadın sağlığı ve sağlıklı yaşam ile ilgili değerli bilgiler ve ipuçları paylaştı. İkinci oturumda oyun yazarı, tiyatro eğitmeni Deniz HOTİÇ Liderlik ile sanat arasındaki ilişkiden bahsederek Shakespeare'den Van Gogh'a kadar lider olmuş sanatçıların eserlerinden ve yansımalarından bahsetti. Günün son eğitimi danışman, kariyer ve girişimci mentörü Özlem Erol tarafından gerçekleştirildi. Eğitimde kariyer planlamada stratejiyi oluşturan somut ve soyut faktörler ele alınarak gençlerin bireysel haritalarını oluşturmak için ipuçları paylaşıldı. Akşam, gençlerin ilgi duydukları alanlarda (Judo, Aktif oyunlar, Tiyatro ve Dans ) eğlenceli aktivitelere katılmasıyla noktalandı.

Kampın 3. Günü

Kampın 3. günü yoga eğitmeni Şükran ECE tarafından gerçekleştirilen “Yaratıcılığa Yolculuk” kapsamında Ying Yoga aktivitesiyle ile başladı. Eğitimci Ece ÇİFTÇİ SARICIKLI zihnime yolculuk etkinliği çerçevesinde şiddet kavramını tanımlayarak şiddetsiz iletişim araçlarını tanıttı. Aynı zamanda zihin haritası aracı deneyimletildi ve zaman yönetimi üzerine zihin haritası yapıldı. Liderlik Yetkinliği üzerine eğitimcimiz Şebnem ERGÜL kendini tanıma, kendini yönetme, ekibi tanıma ve doğru iletişimi benimseme ve tüm bu bilgilerle geleceği nasıl yaratacaklarına dair ipuçlarını gençlerimizle paylaştı. Sıra dışı Liderlik konulu oturumda Prof. Dr. İnci ERDEM ARTAN, bireylerin, kurumsal ve sosyal hayatta kendisini daha iyi tanımasını, kendini keşfederek, içlerine dönmeyi ve yeteneklerini özellikle de liderlik yeteneklerini ortaya çıkararak bunları nasıl daha etkin kullanabileceğini öğrenerek farkındalık kazanmasını sağlamayı hedefleyen bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Gün verimli eğitimlerin ardından Foça ya düzenlenen keyifli bir gezi ile sonlanmıştır.

Kampın 4. Günü

Yoga çalışmasında, gençlerin, ateş elementinin canlandıran, dönüştüren etkisini bedensel olarak fark etmesi ve hayatlarına tezahürünü deneyimlemeleri sağlandı. Zihnimize yolculuğumuzda bugün duygularımızı ihtiyaçlarımızı fark etmeye yönelik çalışmalar yapıldı. Kendimizi tanıma yolculuğumuzda son 2 güne yaklaşırken taşlar yerine oturmaya ve büyük resmi görmeye bir adım daha yaklaştık.

Kampın 5. Günü

Kampın 5. gününe geldiğimizde, sabahın erken saatlerinde hava elementinin olduğu kalp çakması alanına; sevgi, şefkat ve anlayışla yol alarak benliğimize doğru bir adım daha yaklaşmanın huzurunu derin düşünme ile taçlandırdık. Sonrasında şiddetsiz iletişim adımlarından hayır diyebilmek, rica ve talep arasındaki farkları alıştırmalar ile deneyimleyerek kendimizi tanıma ve yönetme yolculuğumuzu tamamladık ve kendinin lideri olmakla ilgili neleri farklı yapacağımızla ilgili hareket adımları belirledik.Öğleden sonra, kişisel marka ve iletişim stratejisti Murat Tutsak, kişisel marka olmanın faydasını, markalama da girişimci ruhun ve kendine yatırımın önemini, marka değeri oluşturmanın ve kendini sosyal medyada bir marka olarak konumlandırmanın yollarını paylaştı.

Kariyer Etkinliği

Bu etkinlikte gençler farklı meslek gruplarından olan Soroptimistler ile bir araya geldiler. Bu toplantıda Soroptimistler mesleki bilgi ve deneyimlerini gençler ile paylaştılar .Gençler farklı meslek grupları hakkında da bilgi edindiler. Yurtdışı eğitim olanakları konusunda,yine bu konularında uzman olan Soroptimistler ile bir araya gelerekbu olanaklar ve başvuru koşulları hakkında bilgilendiler.

Kampın 6. Günü

Tüm kamp süresince yapılandırılan çalışmalar benlik bilinci, farkındalıklar ve hayaller çerçevesinde somutlaştırılarak dilek listeleri oluşturuldu. Sonrada gençlerin kendi dileklerini somutlaştırmaları için vizyon panosu yapıldı. En son olarak, tüm kampın bizde bıraktıklarına teşekkür etmek ve vedalaşmak için şükür çemberinde buluşarak kamp tamamlandı.

Kapanış Töreni

Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 gencimizin donanımlarını güçlendiren ve vizyonlarını zenginleştiren Gençlik Liderlik Kampımız, beş gün süren yoğun eğitimlerin ve keyifli etkinliklerin ardından düzenlenen görkemli bir kapanış töreniyle sona erdi.

Federasyon Başkanımız Sevil Koca'nın açılış konuşmasının ardından, Federasyon Yönetim Kurulu ve Burs Komisyonu üyelerinin kampa "kıvılcım olarak gelip alev topuna dönüşen " gençlere katılım sertifikalarını verdiği törende, gençlerimiz yaşadıkları sürece ilişkin duygu ve düşüncelerini etkileyici ve sarsıcı konuşmalar yaparak paylaştılar. Soroptimist kızkardeşlerimizin de yoğun katılımıyla gerçekleşen kapanış töreninde ,başarı hikayesinde emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim edildi. Güzel dostlukların kurulduğu, unutulmaz anıların biriktirildiği ve kariyer yolculuklarında önemli deneyim ve birikimlerin kazanıldığı kamp sürecinin bitiminde gençlerimizin Ulu Önder Mustafa Kemal'in izinde, Cumhuriyetimizi aydınlık yarınlara ulaştırmada üzerlerine düşen sorumluluğu edindikleri kazanımlarla yerine getireceklerine inanıyoruz.

‘’Türkiye'mizin aydınlık yüzlü 100 gencinin yolu açık olsun.’’

TSKF Yönetimi
2021-23 Dönemi


7. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Gençlik Kampı (12-17 Eylül 2022)

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonunun en değerli projelerinden biri olan,Soroptimist Gençlik Kampı bu yıl 12-17 Eylül 2022 tarihleri arasında Çeşme’de gerçekleştirildi. Eğitim desteği verilen Üniversite öğrencilerine, alanlarında uzman Soroptimistler tarafından eğitimler verilerek, kariyer yolculuklarında donanımlarını güçlendirmek amacıyla organize edilen kampa, bu yıl 22 Üniversite öğrencisi katıldı. Kamp programı, öğrencilerin kişisel gelişimlerini destekleyen, kariyer planlamalarında onlara yol gösterici yöntemler içeren, belirli konularda farkındalıklarını arttıran ve farklı disiplinler ile ilgili bilgileri kapsayan bir program olarak hazırlandı ve uygulandı. Eğitsel programın yanı sıra gençler spor, gezi ve takım oyunları gibi etkinlikler içeren sosyal programa da katıldılar. Gerek son gün yapılan öğrenci sunumlarında gerekse kamp bitiminde verilen anketin sonuçlarında ,programın beklentileri fazlasıyla karşıladığı ve çok verimli olduğunu bilgisi paylaşıldı. Bu duyumlar ortaya konulan emeklerin ve yapılan çalışmaların yerine bulması açısından çok değerli. Kampın gerçekleşmesini sağlayan TSKF Yönetim Kuruluna ,Burs Komisyonuna,Eğitmenlerimize ,Kulüp üyelerimize, Çeşme Belediyesine geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimize verdikleri maddi manevi destekler için teşekkür ederiz.

1. GÜN

Kamp, TSKF Başkanı Sevil Koca ve organizasyondan sorumlu Burs Komisyonu Başkanı Didem Karadibak’ın açılış konuşmaları ve ardından gerçekleşen kısa bir müzik dinletisi ile başladı. Eğitim Programına Etiler Soroptimist Kulübü Üyesi Özlem Erol’un eğitmen olarak yer aldığı iki bölümlük “Kariyer Yolculuğu” atölyesiyle başlandı. İlk atölyede kariyer planlamada gerçekte ne istediğini keşfetme, CV ve Motivasyon mektubu hazırlamaya yönelik bilgiler paylaşıldı. Sonrasında TSKF Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Soroptimist Kulübü Üyesi Sevil Bayçu, gençlerin kendini doğru ifade etmeleri ile ilgili gerekli donanımları sağlamak amacıyla ’’Etkili İletişim ‘’ konusunda değerli bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. İlk gün, yemek sonrası grup aktiviteleri ile tamamlandı.

2. GÜN

Güne sabah sporu ile başlandı. İlk program, Eğitim Çalışma Kulübü Başkanı ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü Üyesi Hatice Hardura’nın gençlerin her zaman gereksinim duyduğu ‘’Motivasyon, Vizyon Oluşturma ve Stres ile Başa Çıkma Yöntemleri” konusundaki semineri oldu.

Sonrasında Etiler Soroptimist Kulübü Üyesi Özlem Erol, “Kariyer Yolculuğu” programının ikinci bölümünde etkili Linkedin kullanımı ve iş/staj arama süreçlerine yönelik bilgileri paylaştı.

Göztepe Soroptimist Kulübü Üyesi Akademisyen Prof.Dr. Benal İnceer, gençlerle; yakın ilişki kurma, yoğun duygularla başa çıkabilme konusuna yönelik dört günlük seminer programının ilkini gerçekleştirdi.

Toplumsal Cinsiyet Çalışma Grubu Başkanı ve Etiler Soroptimist Kulübü Üyesi Gül Üstün, Federasyonumuzun AB ve Avrupa Konseyi destekli “Kolayca-Kadınlar İçin Renkli Bir Hukuk Okuryazarlığı Projesi’ni gençlerle paylaştı. “Kolayca” atölyesinde Göztepe Soroptimist Kulübü Üyesi Av. Nazlı Yolaç’ın hukuksal açıklamalarda bulunduğu ve diğer Soroptimist üyelerinde katıldığı uygulamalar yapıldı.

Akabinde “Kadın Sağlığı ve Endometriozis” konusunda bilgilerin verildiği sunum, konuk konuşmacımız Endometriozis ve Adenomyozis Derneği YK Başkan Yrd. Prof.Dr.Ümit İnceboz tarafından gerçekleştirildi.

Sağlık alanındaki sunumlara, günümüzün en önemli sağlık sorunu covid başta olmak üzere bulaşıcı hastalıklar ve topluma yönelik etkilerini içeren bilgilerin aktarıldığı Pendik Soroptimist Kulübü Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzm. Dr.Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış’ın semineri ile devam edildi.

Akşam yemeği ve serbest zamanın ardından gençlerle Çeşme gezisi düzenlendi.

3. GÜN

Kampın üçüncü gününe yüzme ve egzersizle başlandı.

Moda Soroptimist Kulübü’nden Meltem Büyük tarafından gerçekleştirilen günün ilk sunumunda bilinçli farkındalık temellerini oluşturmaya yönelik teorik ve pratik bilgilendirme ve uygulamalar yapıldı. Sonrasında Mezitli Kulübü Başkanı, FODER Yönetim Kurulu üyesi Yıldız Sevener “Bütçesini Bilen Gençler’’ eğitimi ile Finansal Okuryazarlık konusunda eğitim verdi.

Göztepe Soroptimist Kulübü Üyesi Akademisyen Prof.Dr. Benal İnceer, gençlerle, yakın ilişki kurma, yoğun duygularla başa çıkabilme konusuna yönelik dört günlük seminer programının ikincisini gerçekleştirdi.

Programa yine Göztepe Kulübü üyesi, başarılı iş insanı Şerife İnci Eren gençlere ilham ve cesaret veren yaşam öyküsünü, kendisini ve aile şirketlerini başarıya taşıyan önemli etkenleri paylaştı.

Alsancak Soroptimist Kulübü üyesi Prof.Dr Işıl Topaloğlu ise, kariyer planlarında yurt dışı eğitim olanakları düşünen gençlere, bu alandaki eğitim olanakları, başvuru süreçleri ve öğrencilerin faydalanabileceği burslar hakkında bilgi verdi.

Günün son eğitim programı “SAGE –İşte Değişitlik” oyunu ile tamamlandı. Gençlerimiz Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine ilişkin konuları birbirleriyle tartışarak, değişime ilişkin öneriler geliştirerek ve çözümler üreterek bu önemli konudaki farkındalıklarını arttırdılar.

Gençlerimize yönelik kamp programımızın yemek sonrası son aktivitesini ‘’Linda Hop’’ türü dans etkinliği ile coşkulu bir şekilde gerçekleştirdik.

4. GÜN

Kampın 4. Gününe yine yüzme ve egzersiz ile başlandı. Denizli Soroptimist Kulübü üyesi Öğretim Görevlisi Meltem Balaban ve konuk konuşmacı Buse Çevik “Toplumsal Aidiyet Oluşturma ve Geliştirme” ve “Kimlik ve Biz Bilinci” konuları üzerinde interaktif bir çalışma yapmıştır.

“Güvenli Sosyal Medya Kullanımı” konusunda konuk konuşmacı Beste Uğur bilgiler paylaştı.

Balat Kültür Evi Başkanı ve Pendik Kulübü üyesi Nilgün Kıvırcık, gençlerin; güçlü bireyler ve iyi yurttaşlar olmanın toplumsal sorumluluk almaktan geçtiğini paylaşmış,

“Gönüllülük ve Sosyal Sorumluluk Ağları” hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Göztepe Soroptimist Kulübü Üyesi Akademisyen Prof.Dr. Benal İnceer, gençlerle, yakın ilişki kurma, yoğun duygularla başa çıkabilme konusuna yönelik dört günlük seminer programının üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Konuşmacı konuğumuz Halk Sağlığı Uzmanı Dr.Ahmet Soysal; Gençlere, yaşadığımız dünyada küresel bir sorun olan “İklim Krizinin Sebep ve Sonuçları” ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Günün son oturumunda “Omurga Sağlığı ve Tarama Testlerinin analizlerinin ardından konuşmacı konuğumuz Fizyoterapist Ebru Özdemir ve asistanı Hüma Bosnalı önerilerini gençlerimizle paylaştı.

5. GÜN

Kampın 5. Gününe yine yüzme ve egzersiz ile başlandı.

Denizli Soroptimist Kulübü üyesi Nihal Güngör Kılınç, Doğadaki sürdürülebilirliği destekleyen Sanatsal Geliştirme Atölyesinde; “Tasarım Odaklı Düşünme ve Çözüm Yolları Bulma” konulu çalışma gerçekleştirdi.

Seyhan Soroptimist Kulübü üyesi Diyetisyen Şef Buket Çürük; Sürdürülebilir beslenme ve kişiye özel diyet konusunda interaktif bir çalışma gerçekleştirdi.

Göztepe Soroptimist Kulübü Üyesi Akademisyen Prof.Dr. Benal İnceer; Gençlerin içgörü kazanmalarına yönelik psikodrama, etkileşim grubu ve seminer biçiminde işlenen eğitimler ile dört günlük programını tamamladı.

Müzik başlıklı oturumda, Konuşmacı konuk Aslı Tuncay tarafından ‘’Toplumsal Yaşamda Müziğin yeri ve önemi’’ konusunda bilgiler paylaşıldı.

Seyhan Soroptimist Kulübü üyesi Fotoğraf Sanatçısı Sinem Kobaner ise, tek kare fotoğraf ile toplumların nasıl yön alabildiğini ve fotoğraf hikâyelerinin yaşama katkılarını örnekler ile paylaştı.

Eğitim programı, öğrencilerin gerek kamp ile gerekse hayatla ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştıkları sunumlar ve sertifika ve teşekkür belgelerin verilmesi ile son buldu.


6. TSKF GENÇLİK KAMPI (Kuşadası 26-31 Ağustos 2019)

Federasyonumuzun en önemli projelerinden olan TSKF Gençlik Kampının bu yıl 6.sı Kuşadası Güvercinada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tesislerinde gerçekleştirilmiştir.

Bursiyerlerin kampa ulaşım giderleri kulüpler tarafından, diğer tüm giderler ise federasyonumuz tarafından karşılanmıştır.

Kampımıza; Adana, Anıttepe, Ataköy, Boğaziçi, Emek, Etiler, Gaziantep, Gaziosmanpaşa, Göztepe, İçel, İzmir, İzmit, Karadeniz Ereğli, Konya, Kordon, Mezitli, Moda, Oran, Pendik, Tarsus Şelale, Uludağ Soroptimist Kulüpleri bursiyerlerinden 30 üniversite öğrencisi katılmıştır.

TSKF Gençlik Kampı’na 2018-2020 dönemi TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Başkan Yardımcıları Nur Özdil, Mine Kozlubel, Oya Mıstıkoğlu, Sekr. Hatice İmer, Gültepe Tem Bşk. Lale Özgüder, Burs Komisyonu Bşk. Jale Diker ve  Burs Komisyonu üyesi Oya Kaptan katılmışlardır.

Kampın genel koordinasyonunu Nur Özdil ile İzmir Kulüplerinin katkıları ile  Kuşadası gezi organizasyonunu Mine Kozlubel yapmıştır.

İlk gün  bursiyerlerimiz  İzmir Alsancak Atatürk Lisesi önü ile Havaalanı’nda  İzmir Kulüpleri’nden Didem Karadibak, Yeşim Sevil Işık ve Ege Tem Bşk.Figen Çakır tarafından karşılanarak otobüsle Kuşadası’na,   kampa getirilmişlerdir.

Açılış töreni TSKF Bşk. Nur Velidedeoğlu Kavuncu ve Burs Komisyonu Bşk. Jale Diker’ in konuşmalarıyla başlamış, bursiyerlerin tanışma -kaynaşması yaratıcı  drama tekniğiyle Ayşenur Dağyaran tarafından yapılmıştır.

Bu sene  kamp programında, sağlıklı yaşam için yoga, kişisel gelişim, beslenme, bulaşıcı hastalıklar, kadın sağlığı, motivasyon & hedef koyma, sunum teknikleri, takım çalışması, akademisyen olmak, “İşte Değişitlik” eğitimi, finansal okur -yazarlık, iş hayatı (CV yazma-görüşme teknikleri) ana başlıklarıyla 13  eğitimcimiz tarafından sunum ve atölye çalışmaları yer almıştır.

 Eğitim saatleri bitince bursiyerlerimize serbest zamanda yüzme ve birrbirleriyle kaynaşmaları için eğlenme imkanları verilmiştir.

Kuşadası Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüsle düzenlenen gezi programında, Güvercinada Kalesi, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Mikrominyatür Müzesi TSKF 2.Başkanları Nur Özdil, Mine Kozlubel önderliğinde gezilmiştir.

Kampın 4.günü önemli bir tarihe, 30 Ağustos Zafer Bayramı’na rastlaması nedeniyle, Didem Karadibak tarafından çalıştırılan bursiyerler, tüm katılımcı Soroptimistler ile birlikte   İstiklal Marşı, İzmir Marşı, 10. Yıl Marşı’nı söylemiş,  “Tarihte Önemli Yeri Olan Kadınlarımız” adlı belgeseli izleyerek bayramı çoşkuyla  kutlamışlardır. Ayrıca, İzmir.Kulüpleri’nin [Kordon,İzmir,Karşıyaka,Göztepe,Alsancak] hediyesi olan Atatürk baskılı tişörtler de bursiyerlere verilerek törende giyilmesi sağlanmıştır.

Bursiyerlerimizden, “bu kampa gelirken duygu ve düşünceleriniz neydi, bu kamptan ayrılırken kazanımlarınız ne oldu” sorusuna sunum yapmaları istenmiştir.

Sunumlarını 3’ er kişilik gruplarla 15 dakikalık sürede anlatarak tamamladıkları bölüm ,  İzmir Klb.den Didem Karadibak ın moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Sunumlarda bize duygu dolu anlar yaşatan bursiyerlerimiz, bizlere bu projenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamışlardır.

Sunumlar sonrası, TSKF Bşk. Nur Velidedeoğlu Kavuncu’nun kapanış konuşması ile başlayan sertifika töreninde Kuşadası Belediye Bşk.Ömer Günel’in katılımıyla öğrencilerimiz sertifikalarını TSKF Başkanımız ile Belediye Başkanı’ndan almışlardır. Kuşadası Belediye Başkanı Sayın Ömer Günel’in gençlere motivasyon ve vizyon veren konuşması kampın unutulmaz anları arasına girmiştir.

Sonuç:

30 bursiyerimizden çok güzel geri dönüşler alınmış ,kampta gördükleri eğitimlerle ve atölye çalışmaları ile, ufuklarının genişlediğini, farklı bakış açılarının oluştuğunu, güzel dostlukların kurulduğunu, motivasyonlarının yükseldiğini, takım ruhuyla güçlendiklerini, cesaretlendiklerini belirterek bizim gibi yol gösterici güçlü kadınlar olacaklarını ifade etmişlerdir.

Bizler de rol model olmadaki sorumluluğumuzun ne denli önemli olduğunu,  ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu, birlikteliğimizin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Teşekkür:

6 Yıldır TSKF yönetimleri tarafından proje çalışması olarak yürütülen Soroptimist Gençlik Kampı 2019 dönemine destek veren;

·       kulüplerimize,

·       bizleri yalnız bırakmayıp kampa gelen kulüp üyelerimize,

·       gönüllü eğitmenlerimize; Ayşenur Dağyaran, Psik.Dan.Ayça Ülkü, Uzm. Dr.Esra Alış,  Doç.Dr. Kerziban Yenal, Hatice Hardura, Dilek Karadoğan, Gül Üstün, Melek Berkem, Azize Namdar, Prof.Dr.Remide Arkun, Filiz Yayla, Yıldız Sevener ve Dilşen Oktay’a,

·       bursiyerlerimize,

·       İzmir Buluşma noktasındaki koordinasyon için Didem Karadibak’a, Yeşim Sevil Işık’a, Ege Tem Bşk. Figen Çakır’a ,

·       sertifika törenine katılarak bize güç veren TSKF GD Başkanlarımız Remide Arkun ve Mine Kavala’ya,

·       büyük katkılarından ötürü İzmir Kulüp Başkan ve üyelerine,  

·       değerli yardımlarından ötürü TSKF Yönetim Kurulu Ydk. Üye (2018-2019) Ayşe Günbey Şerifoğlu’na,

·       sertifika törenine katılarak bizlere destek veren Kuşadası Belediye Bşk. Ömer Günel’e  

sonsuz teşekkürlerimizle....
 


Seferihisar Gençlik Kampı (6-12 Ağustos 2018)


Federasyonumuzun başarılı projelerinden olan “Seferihisar Gençlik Kampı “ 5. Yılı olan  2018 yılında 6-12 Ağustos tarihleri arasında Seferihisar’daki Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrenci Eğitim Ve Dinlenme Tesisleri’nde gerçekleşti.Yine gönüllü Soroptimist eğitmenlerimiz, Kulüplerimizin bursiyerleri ile bursiyerleri başta liderlik ve iş yaşamaı konusunda geleceğe hazırlamak , misyonumuzu anlatmak imkanı elde ettik. 28 bursiyer ve farklı kulüplerden üyelerimiz ve/veya Soroptimist dostlu 21 eğitimci ile 1 haftalık süreç sonunda öğrencilerimiz kendilerindeki değişimi fark etti ve bizler de bu değişimin şahidi olduk.

Misyon ve vizyonumuzu ,işlenen konuları eğitimcilerimizin tecrübe ve bilgileri ,özverili katılımları ile paylaşmaları. Rol model olarak gençlerimize yol göstermek. Kulübünüz/Ünyonunuzun bu projeyi yapmayı neden tercih etti? Bu projede hangi sorunun üstesinden geldiniz? 5.Yılını dolduran bu projede amaç bursiyerler ile birebir beraber olmak , iş yaşamına hazırlamak ,misyonumuzu aktarmak.Böyle bir organizasyonun konaklama , ağırlama,mali yükümlülük ve etkin eğitim programının ,düzenli ulaşım sağlanması önemli.

Nerdeyse her meslek gurubuna hitap eden "Sağlıklı yaşam , kişisel gelişim , hukuki bilgiler ana başlıklar olmak üzere çeşitli konular eğitimcilerimiz tarafından sunumlar ve uygulamalı çalışmalar " ile yoğun bir çalışma programı gerçekleştirildi. 

Her zaman olduğu gibi Kuşadası Soroptimist Kulübü Kuşadası Belediye Başkanı ile bizleri ve bursiyerlerimi buluşturdu ,önemli turizm ilçemizin yerel yönetim yetkilikleri  ile bir araya gelmek bizler ve bursiyerlerimiz için önemli bir deneyim.Ayrıca 2  önemli buluşma gerçekleştirdik ;  Türkiye’de organik tarımın öncülerinden olan, çok önemli bir “kadın” girişimci Gürsel Tonbul’un Değirmen Organik Çiftliğini ziyaret ettik. Gürsel Tonbul çok önemli bir iş insanı ve girişimci olmanın yanı sıra hepimiz için çok önemli bir rol model.

Diğer buluşma ise önemli rol model Neptün Soyer’ın konuşmacı olarak katılması oldu ;matematik öğretmeni olan Soyer  Köy Koop’un 44. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda  Seferihisar S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve 44 yıllık derneğin ilk kadın yönetim kurulu üyesi olmuştur.

Son gün ise her seferinde olduğu gibi çok önemli mesajların paylaşıldığı gün ; bursiyerlerimiz 
hayallerini " aktarırken "soroptimist "olmanın ne demek olduğunu , bu eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu ,ileride kendilerinin de burs veren olacaklarını ve kısa sürede kıymetli dostluklar kurduklarını belirttiler”.Bizler her zaman gençlerimize güveniyoruz ve “Gençlik Kampı “ projemize sürdürülebilir proje olarak devam etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimle ve her zaman desteği bizimle olan Sevgili İsmet Tekin’i rahmet ve sevgiyle anıyorum.
 


Seferihisar Gençlik Kampı(21-27 Ağustos 2017)


Eğitime ve gençlere yatırım olarak TSKF’nin en önemli projelerinden olan TSKF Seferihisar Gençlik Kampı 2017 yılında 21-27 Ağustos tarihlerinde 29 bursiyer ve 21 eğitmenle Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Dinlenme ve Eğitim Tesislerinde yapıldı.Bursiyerleri ve gönüllü Soroptimist eğitmenleri ile destek veren kulüplerimiz Adana Kulübü , Alsancak Kulübü ,Ataköy Kulübü ,Denizli Kulübü, Emek Kulübü ,Etiler Kulübü , Gaziosmanpaşa Kulübü ,Göztepe Kulübü ,  İçel Kulübü , İzmir Kulübü ,Karadeniz Ereğli Kulübü ,Karşıyaka Kulübü , Konya Kulübü , Kordon Kulübü ,Kuşadası Kulübü , Marmara Kulübü ,Moda Kulübü ,Mezitli Kulübü , Oran Kulübü ,Pendik Kulübü , Şişli Kulübü , Uludağ Kulübü olmuştur. 

Konum olarak çok güzel bir yerde olan kamp yerimizde sabahları yoga ile başlayan gün kişisel gelişim, liderlik, finansal okur-yazarlık , sağlıklı , beslenme ,ilk yardım gibi gençlere liderlik,kendini tanıma,dostlukların kurulması  ve biz Soroptimistleri ve Soroptimistliğin ilke ve amaçlarını tanıtmak yönünden çok önemli olmuş ve katılımcılardan ; gerek gençlerimizden gerek eğitimcilerimizden almış olduğumuz geri bildirimler projenin hedefini gerçekleştirmiş olduğunu göstermiştir.

Kuşadası Soroptimist Kulübü kamp sürecinde Sevgili Üyemiz Ayşe Baykan’ın rehberliğinde  tarihi ve turistik yerlerin tanıtımını ve  Kuşadası Ticaret Odası Başkanı  ve Kuşadası Belediye Başkanı ile öğrencilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantıların gerçekleşmesini sağlamıştır.Böylelikle hem kendimizi tanıtma imkanımız olmuş , hem de öğrencilerimiz için farklı bir tecrübe olmuştur. Kampımızın son gecesi Ege Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinin coşkulu muzik dinletisi ile    bizler de gençler ile gençleşerek ve öğrencilerimizin bir haftalık süreç sonunda gösterdikleri değişim ve performansın farkına vararak ,bir kampın daha başarılı olmasından mutlu olduk.

Eğtimcilere teşekkür belgelerini , bursiyerlerimize katılım belgelerini takdim ettiğimiz son gün ; gençlerimizin paylaşımları , duyguları , geleceğe ait hedefleri ve farkındalıkları bizlere en güzel ödül oldu .Gerçekleşen bu çalışmada emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimle ve  TSKF 2016-2018 Dönemi Başkan Yardımcısı Sevgili İsmet Tekin’i rahmet ve sevgiyle anarım. 


 


Soroptimist Gençlik Kampı (2014-2016 Dönemi)

“Eğitim ve Liderlik” temasında başlatılan, üniversitelerde eğitim gören genç kızlarımıza liderlik vasıflarının kazandırılmasının yanında kişisel gelişim ve becerilerinin geliştirileceği “Gençlik Kampı” 29 Ağustos-03 Eylül 2015 ve 24-31 Ağustos 2016 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Seferihisar’daki Öğrenci Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirildi.

Tüm giderleri federasyonumuz tarafından karşılanan kampımızda sadece öğrencilerin ulaşım giderleri kulüplerimizce karşılandı.

2015 yılında kampımıza Anıttepe, Ankara, Ataköy, Denizli, Emek, Eskişehir, Etiler, Gaziosmanpaşa, Göztepe, İçel, İzmir, Karşıyaka, Konya, Levent, Marmara, Mezitli, Oran, Pendik, Samsun Soroptimist Kulüpleri bursiyerlerinden 24 Üniversite öğrencisi katıldı.

2016 yılında kampımıza Anıttepe, Ankara, Ataköy, Denizli, Emek, Eskişehir, Etiler, Gaziosmanpaşa, Göztepe, İçel, İzmir, Karşıyaka, Konya, Levent, Marmara, Mezitli, Oran, Pendik, Samsun Soroptimist Kulüpleri bursiyerlerinden 23 Üniversite öğrencisi katıldı.

Gençlik kamplarının ilk gününde sabah İzmir’de buluşan bursiyerlerimiz, refaketimizde yaptıkları yürüyüşle kısa bir İzmir turu sonrasında kendileri için hazırlanan otobüsle Seferihisar’a getirilerek öğlen saatlerinde kampa giriş yaptılar. TSKF Başkanı’nın açılış konuşmasının ardından öğrenciler drama tekniğinin kullandığı dersle eğlenceli yöntemlerle birbirleriyle ve bizlerle tanıştılar.

İlk gün akşam yemeği sonrasında öğrencilerimize Soroptimistler, Soroptimist organizasyonunun amacı ve çalışma alanları konusunda powerpoint sunumla bilgi verildi.

Gençlik kaplarının eğitim programını organize ederken; Kariyer Yönetimi, İletişim Becerileri, Sanatsal Etkinlikler, Çevre Bilinci, Beslenme Alışkanlıkları, Spor ve Müzik başlıkları altında eğitimler vermeyi hedeflendi.

Öğrencilerimiz, kahvaltı öncesi yoga dersi ile başlayan ders programında Soroptimistler ve alanında deneyimli gönüllüler tarafından Latin Dansı, Elişi-Yaratıcılık, Beden Dili, Etkili Konuşma, Liderlik, Geleceği Planlama, Etkili Sunum Teknikleri ve Müzakere Becerileri, Sağlıklı Yaşam için Kilo Yönetimi ve Sağlıklı Beslenme, Girişimcilik konularında eğitimler aldılar. Ayrıca, akşam serbest zamanlarında kampa katılan Soroptimistlerin kariyer yolculuklarını anlattığı sohbetler yanı sıra öğrenciler zaman zaman müzik dinleme, film izleme aktiviteleri ile Japon kağıt katlama sanatı Origami örneklerini yapmayı deneyimlediler.

Kamp tarihlerinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’mıza rastlaması nedeniyle öğrenciler, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinden sonra TSKF Başkanı’nın günün önemi üzerine yaptığı konuşma ile başlayan törende Atatürk’ün sevdiği şarkıları ve marşları söylediler.

Gençlik kampı eğitimlerinin tamamlanmasının ardından sertifika töreninde salonda bulunan tüm Soroptimist üyeler tarafından sertifikalarını alan öğrencilerimiz gelecek hayalleri ve hedeflerini kendilerine ayrılan 5’er dakikalık sürede anlatarak sunumlarını gerçekleştirdiler.

2015 yılında kampın son günü Seferihisar Belediyesi tarafından organize edilen çevre gezisi gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz, Seferihisar Belediyesi’nce tahsis edilen otobüsle önce Sığacık’da ,daha sonra Sessiz Şehir (citta slow) ünvanına sahip Seferihisar’da bizlerin eşliğinde bir gezi yaptılar. Kavak Yelleri dizisinin çekildiği evi, sokağı, Seferihisar Kalesi ve kasabadaki tarihi yerler ile ilginç mekanları görüp küçük anı alışverişleri yaptıktan sonra yönetim kurulu üyelerimizin bağışları ile Seferihisar’da bir balık restoranında öğlen yemeklerini yediler. Yemek sonrası Seferihisar Anı Evi’ni ziyaret ederek, Seferihisar Belediyesi tarafından bölgeye özel organik tohumların korunup yaşatıldığı Can Yücel Tohum Merkezi’ni de görme imkanı buldular.

2016 yılında kampın son günü ise Soroptimist üye rehber eşliğinde Efes-Selçuk-Şirince gezisini gerçekleştirildi.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun sürdürülebilir projeleri arasında yer alan ve katılımcılarının yaşam boyu yararlanacakları bilgiler ve deneyimlerin yanı sıra değerli dostluklar kazandığını da gözlemlediğimiz bu projeyi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.
Soroptimist Gençlik Kampı 2013

Yönetim Kurulumuz 2013 yılında, Federasyonumuzun çatısı altında İstanbul Kulüplerinin uzun yıllar başarı ile sürdürdükleri “Bursiyerler Projesi” komisyonu ve bursiyerleri ile bir kahvaltı düzenledi. Gençlerle yaptığımız sohbette ihtiyaçlarını ve isteklerini sorguladık. Kulüp Başkanlığımdan beri gençler için bir kamp düzenlemek en büyük hayalimdi. Yönetim Kurulumuzun desteği ile 1-7 Eylül tarihleri arasında İzmir-Seferihisar’da ilk gençlik kampımızı düzenleyerek bu hayali gerçekleştirdik.

Bu kampın amacı; Bursiyerlerimize Soroptimist ve Soroptimist teşkilatının amacı ve çalışma alanlarını tanıtarak aidiyet duygularını geliştirmek, geleceğimizin en değerli hazinesi olan gençlerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, yarının liderleri olabilme konusunda potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmak, insani değerlere, toplum sorunlara ve çözümlerine karşı farkındalıklarını arttırmaktı.

Kamp 1-7 Eylül 2014 tarihleri arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Dinlenme tesislerinde gerçekleştirildi. Tüm giderleri federasyonumuz tarafından karşılanan kampımızda öğrencilerin ulaşım giderleri kulüplerimizce karşılandı. Kampımıza Alsancak, Antakya, Ataköy, Bursa, Etiler, Göztepe, İçel, İzmir, Kordon, Levent, Marmara, Pendik, Uludağ, Moda ve Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri bursiyerlerinden 21 Üniversite öğrencisi katıldı.

Liderlik Akademisinden farklı olarak, derslerin yanı sıra sosyal etkinlikler, spor, dans, pratik İngilizce ve el becerilerini geliştirecek bir program hazırlandı. Soroptimistler ile ilgili çeşitli bilgilerin ve kişisel yaşam öykülerinin paylaşıldığı akşam sohbet toplantıları yapıldı.

Eğitmen olarak, TSKF başkan yardımcısı ve İzmir Kulübü üyesi İlke Erol, TSKF 2. Başkanı ve Adana Soroptimist Kulübü üyesi Sevil Koca, TSKF Saymanı ve Etiler Soroptimist Kulübü üyesi Hüray Böke, TSKF Sekreteri ve Kordon Kulübü üyesi Özlem Düzyatan, İzmir Soroptimist Kulübü Sekreteri Aslı Kansız İnan ve Didem Karadibak, Göztepe Soroptimist Kulübü üyeleri Bergün Kardeş ve Yıldız Belger, Kordon Soroptimist Kulübü üyesi Elgin Kemahlıoğlu, Marmara Soroptimist Kulübü üyesi Esra Talaz Çağlar, İçel Soroptimist Kulübü üyesi Nilüfer Akcan Tekin, Soroptimist gönüllüleri Virginia Couch, Nurşen İlçin, Dilşen Oktay, Şennur Köseoğlu, Serdar Uğurlu, Fulya Memişoğlu, Pilates Time ortakları, Yarın Mançe, Burcu Akın ve Merve Büyükbalkan katıldı.

İzmir Kulüp Başkanı Mine Kozlubel, kamp süresince yanımızda olarak, organizasyona yardım etti. İzmir Kulüp başkanları ve üyeleri Anne ve Abla şefkati ile gençleri kucakladılar, ikramlarıyla çay saatlerimizi güzelleştirdiler. İzmir Soroptimist Kulübü üyesi Evin Egeli McCain rehberliğinde Efes antik kent ve Şirince köyüne gezi düzenlendi. Öğrenciler, tarihi ve kültürel değerler hakkında bilgi sahibi olup, çevreyi tanıma olanağını buldu.

Öğrenciler, Japonya İzmir Kültürlerarası Dostluk Derneğinden Hatice Ekinci ve Ecem Demirtürk koordinatörlüğünde origami yöntemi ile yaratıcılıklarını ve hayallerini bütünleyerek turna kuşları yaparak dilek zinciri oluşturdular.

Gençlik Kampına Kulüplerimiz coşku ile destek verdi. Gönüllülerimiz özveriyle bize katıldı. Gençlerimizin yaşamlarında farkındalık yaratacak projemizin amacına ulaşması, bursiyerlerimizin mutlu, yeni arkadaşlar ve ablalar edinerek kamptan ayrılmaları bizi çok mutlu etti. Federasyon ve Kulüpler birbirine inanarak ve dayanışarak bu güzel projeyi gerçekleştirdik. Pandemi dönemi dışında projenin devam etmesi benim için büyük mutluluk.

Projenin başlangıcından beri emek veren, katkıda bulunan herkese gönülden teşekkür ederim. Dokunabildiğimiz, hayatında farkındalık yaratabildiğimiz her genç bizim için çok önemli. Çocuklarımız aydınlık yarınlarda, mutlu ve başarılı yol alsınlar.

Mine Kavala
2014 TSKF Başkanı