Başkanın Mesajı

Sevgili Soroptimistler,

2023-2026 Döneminde, bizler var olan gönül birlikteliğimizle, kadınlarımıza umut olmak için, onurlu bir yolculuğa çıkıyoruz. Biliyoruz ki, ülkemizde son yıllarda üst üste yaşanan felaketler hepimizi derinden üzdü. Bu gibi durumlarda dostluğa, dayanışmaya ihtiyacımız var. Felaketlerden özellikle kadınlar ve çocuklar çok etkilendi. Bu bağlamda, bizler topluma her daim umut olmaya devam edeceğiz.

Umut; karanlığa rağmen ışığı görebilmektir. Bizler; kadınlarımıza, çocuklarımıza hizmetlerimizle umut olacağız. Özellikle kızlarımızı güçlendireceğiz, çocuklara ve gençlere yönelik çalışmalara önem ve destek vereceğiz. Bugüne kadar yapılan çalışmaların üzerine “Bir tuğla da biz koyalım” gayreti içinde olacağız.

Tıpkı bu dönem seçtiğimiz “Güneş Çiçeği” diğer isimleriyle Günebakan, Ayçiçeği, Gündöndü çiçeği gibi. Uzaktan bakıldığında tek bir çiçek olarak görülmesine rağmen, aynı tabla içerisinde yüzlerce küçük çiçekten oluşmaktadır. Türkiye’de bin, dünyada binlerce Soroptimist olduğu gibi. Güneş çiçeğinin çiçek dilindeki anlamı; birlik, barış, yardımlaşma ve mutlak özveridir. Yaşama iradesini ve hayatta kalma gücünü temsil eder. Tıpkı biz kadınlar gibi. Güneş çiçekleri asla karanlığa değil, aydınlığa bakarlar; yüzlerini hep güneşe çevirir, güneşi takip ederler. Biz Soroptimistlerin yüzünü aydınlığa çevirdiği gibi, onlar da yüzlerini güneşe dönerler. Bulutlu ve yağmurlu havalarda güneş tamamen yok olduğunda, enerjilerini paylaşmak için yüzlerini birbirlerine doğru dönerler. Birbirlerinden güç alırlar, birbirlerine destek olurlar. Ama unutmayın ki; etrafımızda yüzümüzü dönecek, zor zamanlarımızı paylaşacak birileri vardır. Zaman, tıpkı günebakanlar gibi birbirimize destek olma ve birbirimizi koruma zamanıdır. Biz Soroptimistlerin birbirimizden güç aldığı gibi.

Türkiye’de 70.yılını, dünyada 102. yılını kutladığımız Soroptimistliğin; 2023-2026 döneminde de misyon ve vizyonumuzun ilkeleri doğrultusunda kadın ve kız çocuklarının hayatlarını iyileştirmek ve geliştirmek, kadının ekonomik ve sosyal alanda gelişimi ve güçlendirilmesi, sürdürülebilir çevre, kadın ve insan hakları, sağlık ve eğitim konularında hizmet etmeye devam edeceğiz.

Biz iş ve meslek kadınları olarak; hayal edeceğimiz, harekete geçip, kadınların ve genç kızların başta olmak üzere, hayallerini gerçekleştireceğimiz, Türk Soroptimistlerini olabildiğince, ileriye taşıyacağımız, herkesin keyif alacağı, hayatları değiştireceğimiz ve gurur duyacağımız bir dönem olsun istiyoruz.

Ve bunun için diyoruz ki;

“AYDINLIĞIN PEŞİNDE YÜRÜYORUZ GELECEĞE”

Betül ELMASOĞLU
Başkan
TSKF 2023-2026 Dönemi