Singer Projesi

Proje Odağı: Ekonomik Güçlendirme

Hazırlıkları Şubat 2019’da başlayan Singer Projesi, ilk olarak Balat’ta yaşayan kadınların meslek edinmesi ve ekonomik güçlenmesi amacıyla, Balat Kültür Evi, Singer ve Fatih HEM ortaklığında planlanmıştır. Singer ile ülke çapını kapsayacak şekilde hazırlanan Protokol imzalarının ve kursiyer kayıtlarının ardından, TSKF Başkan ve Yönetim Kurulu, BKE Başkan ve Yönetim Kurulu, Singer Türkiye Genel Müdürü, Fatih HEM Temsilcileri, kursiyerler, Basın mensupları ve çok sayıda Soroptimist eşliğinde 8 Mart 2019’da projenin açılışı yapılmıştır. Bilgisayarlı Dikiş Makinelerinin (4 Piko ve zikzak, 1 overlok, 1 ütü) ve malzemelerinin Singer tarafından bağışlandığı, eğitmenleri Fatih HEM’in sağladığı projede 31 kursiyer haftanın üç günü BKE’de düzenlenen eğitimlere katılmışlar, bir sene süren eğitimlerin ardından MEB onaylı HEM sertifikalarını tören eşliğinde teslim almışlardır. Ayrıca kursiyerlere BKE Alışveriş Şenliklerinde ücretsiz masa tahsis edilmiş ve ürünlerini satışa sunmaları için imkân yaratılmıştır.  

Başarı ile yürütülen Proje bir TSKF Şemsiye Projesi haline gelmiş ve gene Singer’in ve yerel HEM’lerin ortaklık ve desteği ile TSKF Başkent ve Atatürk TEM’leri ile Mezitli Soroptimist Kulübünün yürütücülüğünde üç ayrı noktada daha hayata geçmiştir. 

2 Kasım 2019’da TSKF Başkanı ve Yönetim Kurulu, TSKF Başkent TEM Başkanı ve Yürütme Kurulu, Singer yetkilileri ve Soroptimistlerin katılımıyla Ankara Başkent TEM’de gerçekleşen resmi bir açılışla başlatılan Projeye Singer 5 otomatik dikiş̧ makinesi, Başkent Tem 2 adet otomatik dikiş̧, 1 adet overlok makinesi, TSKF ise bir bilgisayarlı otomatik makine temin etmişlerdir. Projede Altındağ HEM ile kurulan ortaklık ile kadrolu eğitmenler temin edilmiştir. Bölgenin turistik bir bölge olması nedeniyle turistik ürün üretiminin planlandığı Proje kapsamında, Ankara Kale bölgesinde yaşayan 15 kadın 4,5 ay boyunca eğitim almışlardır. Covid-19 Pandemisi nedeniyle 13 Mart 2020’de eğitimler ne yazık ki durdurulmuş ve sertifika töreni yapılamamıştır. 

Mezitli Soroptimist Kulübü’nün yürütücülüğünde, Singer ve Mezitli Belediyesi ortaklığında Mezitli’de hayata geçen Projeye Singer ve Mezitli Belediyesi 5’er makine sağlamışlardır. Ayrıca Mezitli Belediyesi, kursların hayata geçmesi için Mezitli Atatürk Gönüllü Evini tahsis etmiştir. Farklı modüller halinde tasarlanan eğitimler ile, Giyim Üretiminde Temel İşlemler’de 15, Kadın Jean Pantolon Dikim’inde 17, Kadın Elbise Dikim’inde 25 olmak üzere toplam 65 kişi sertifika almaya hak kazanmışlardır.

Proje kapsamında TSKF Atatürk Toplum Eğitim Merkezi 2019-2020 eğitim öğretim yılında gene Singer iş birliği ile 70 kursiyere eğitim vermiştir. Eğitimler pandemi nedeniyle 14 Mart 2020’de sonlanmıştır. 

Hazırlık aşamalarından bitimine, yaklaşık 2 yıl süren projeden, Türkiye çapında toplam 181 kadın faydalanmıştır. Pandemi koşulları ile sonlandırılmak durumunda kalınan eğitimlerin ve Projenin, daha uygun koşullar sağlandığında devamı planlanmaktadır.