Kıvılcımlarımıza Koçluk Desteği

Proje Odağı: Eğitim

Gençlerin kendilerini daha iyi tanıması, içsel potansiyellerini fark etmelerinin sağlanması, zihinsel bariyerlerinin aşılması, yaratıcılığın canlandırılması ve motivasyonun güçlendirilmesi amacıyla Aralık 2018 de yapılan protokolle başlayan Kıvılcım Projesi’nin 2022 yılı içerisinde 5.si, 2023 yılında ise 6. gerçekleşti. Mart 2022’de başlayan 5. Döneminde; 45 Koç ile 45 üniversite öğrencisine, Mayıs 2023 tarihinde ise 40 Koç, Koçluk Hizmeti verildi. Bugüne kadar toplamda ise 188 Gönüllü ICF Koç’unun desteğinden 221 genç faydalandı.

Eğitimde fırsat eşitliği ilkesinden yola çıkılarak özellikle olanakları sınırlı kadın ve kızların nitelikli eğitime ulaşmaları için planlanan bu proje burslu üniversite gençlerinden, her birine 4 seans bireysel ve 2 seans grup koçluk hizmeti verildi.

Projeyi yürüten gerek koçlar gerekse programa katılan gençler bu programdan çok faydalandıklarını ifade etmişlerdir. Gençler bu koçluk programının, kişisel gelişmelerine ve kariyer yolculuklarına çok olumlu etkileri olduğunu belirtmişlerdir. Program ile farklı bakış açısı geliştirebildiklerini, karar alma süreçlerinin geliştiğini ve kendilerine olan güvenlerde artış olduğunu ifade etmişlerdir. Programın işbirlikçileri olan ICF yetkilisi Dilek Yıldırım ile Hatice Hardura’ya, Özge Karabulut’a, Koçlara, TSKF Burs Komisyonundan sorumlu Melek Berkem’e, Komisyon Başkanı Didem Karadibak’a ve üyelerine teşekkür ederiz.

“Proje Kapanış Toplantısı” ile ilgili bir soruya verdikleri yanıtlardan oluşan sözcük bulutunda gördüklerimiz projenin yararını özetlemektedir.

Kıvılcım Projesi’nin daha nice gencin yolunu aydınlatması dileğiyle.

Tek Kelime ile tanımlasanız, buradan ne ile ayrılıyorsunuz?

SOROPTİMİST GRUP KOÇLUĞU SONRASI GENÇLERİN YORUMLARINDAN BİR TANESİ

*Koçluk benim için değerliydi; çünkü.... Öz saygımı tekrar kazanmama yardımcı oldu

Kendimi fark ettim

Kendimi buldum

Özgüvenimi arttırdı

Zamanımı ve çabamı hangi yöne doğru geliştireceğimi öğretti, çok da verimliydi.

Farkındalığım arttı

Kendi günlük hayatında da kullanabileceğim teknikler ve beceriler edindim

Kendimi keşfetmemi sağladı

Kendimde fark etmediğim özellikleri keşfettim

Çok güzel bakış açıları elde ettim

Kendimi dinledim

Koçluk benim için değerliydi çünkü kendimi daha yakından tanımamı sağladı ve hayatımda değiştirmek istediğim şeyler hakkında yardımcı oldu.

Kendimi daha iyi tanımamda bana yolgösterici oldu yanlışlarımı görmemi, farkındalık kazanmamı, özgüven kazanmamı sağladı. Hayatımda yaptığı olumlu değişiklikleri fark edebiliyorum.

Çünkü kendimi inanılmaz rahat hissettiğim bir sohbette her kelimemden bir roman çıkarıp beni çok iyi anlayan samimi ve güler yüzlü bir koça sahiptim.