Eğitim

TSKF 2023-26 Dönemi

Burs komisyonumuz, Egitim çalışmalarını 2023-2026 Döneminde sürdürecektir.

 

‘’Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir. ‘’
Mustafa Kemal Atatürk

Eğitim alanında kadın ve kız çocuklarının hayatına dokunabilmek için “EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBU” kuruldu.

Koordinatör
TSKF 2021-23 Dönemi
Hatice Şener Hardura (Karşıyaka Soroptimist Kulübü)

Üyeler:
TSKF 2021-23 Dönemi
Derin Öncel (Marmara Soroptimist Kulübü)
GülberkYalçın (Karadeniz Ereğli Soroptimist Kulübü)
Jülide Keleş Yarışan (Denizli Soroptimist Kulübü)
Pelin Hamurabi (Gaziosmanpaşa Soroptimist Kulübü)
Rüyam Küçüksüleymanoğlu (Uludağ Soroptimist Kulübü)
Selmin Tufan (OranSoroptimist Kulübü)
Şebnem Dal Üzülmez (Denizli Soroptimist Kulübü)

Eğitim Çalışma Grubu; çalışmalarını aşağıdaki hedeflere uygun etkinlik ve projeler geliştirerek sürdürmektedir.
Hedef 1: "Eğitim, güçlendirme ve fırsatlar sağlanması yoluyla kadınların ve kızların yaşamları ve durumlarını iyileştirecektir."
Hedef 2: " Kadınlar ve kızların dünya genelinde sesi ve eğitim ile liderlik pozisyonlarına üst düzeyde erişim sağlamalarında tüm kademelerde savunucusu olacaktır."

Bu hedeflerle çalışmaya başlayarak aşağıdaki çalışmalarını gerçekleştirdi.


“TSKF ÖĞRETMEN DESTEK ATÖLYELERİ”

TSKF dönem projesi olan “Öğretmen Destek Atölyeleri” gerçekleştirildi. Proje; bilimsel düşünme becerisine sahip, araştırmacı ve sorgulayıcı, iletişim kurma becerisine sahip, teknolojiyi etkin bir şekilde kullanabilen, kendini gerçekleştirmiş ve bunun yanı sıra insanlığın ortak değerlerini de sahiplenmiş, yaratıcı, üretken, takım çalışmasına yatkın, öğrenmeyi öğrenmiş ve yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş öğretmenlerle çalışmak hedeflenerek planlandı.

Amaç;
Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin ders tasarlama ve temel öğretmen becerileri konusunda gelişimlerine katkı sağlamaktı.
Mesleki ve kişisel gelişimini sağlayan öğretmenlerin çalıştıkları okullarda diğer meslektaşlarıyla iletişim halinde olarak okullarını öğrenen okula dönüştürebilmesi konusunda farkındalık kazandırmaktı.

Tüm Türkiye’den değişik illerden 40 öğretmenimizin katılımı ile gerçekleşen.
Proje 7 ay sürmüş olup ilk eğitim 10-12 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara Gür Kent Otelde yapılan 2 günlük yüzyüze eğitimle başladı. Her ay (Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran) aylarında 1 tam gün online çevirimiçi eğitim ile devam etti. Her ay yapılan geribildirim süreci ile de desteklendi.10-12 Haziran 2022 tarihinde 11 Haziran ‘da Atamızı ziyaret ve Anıtkabir’e çelenk koyma töreni ile başlayıp Ankara Gür Kent otelde yapılan eğitim ve sertifika töreni ile tamamlandı.

Proje “Eğitimde Kalite ve İşbirliği Platformu” ortaklığı ile yürütülmüştür. 
Projenin gerçekleşmesine Adana-Alsancak-Anıttepe-Ankara-Antakya-Ataköy-Boğaziçi-Bursa-Denizli-Etiler-Emek-Gaziosmanpaşa-Göztepe-İçel-Karadeniz Ereğli-Karşıyaka-Marmara-Mezitli-Oran-Moda-Seyhan-Şişli-Uludağ-Tarsus Şelale Soroptimist Kulüpleri katkı sağladılar. 


Öğretmen Destek Atölyeleri ile Link Dergisinde Yer Aldık…


“TSKF KİTAP DESTEK ÇAĞRISI”

TSKF çağrısı ile başlayan projede İçel-Kordon-Karşıyaka-Pendik-Seyhan-Göztepe-Şişli-Çankaya-Etiler-Kdz Ereğli-Mezitli Soroptimist Kulüplerimizin desteği ile ihtiyaç sahibi okullarımıza ulaştık.


“24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ”  

Öğretmenler gününe özel post hazırlanarak TSKF sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.


“24 OCAK ULUSLARARASI EĞİTİM GÜNÜ”  

Öğretmen Destek Atölyeleri Projesinin katılımcı öğretmenlerinin katkısı ile hazırlanan bir video TSKF Sosyal Medya hesabında yayınlanarak farkındalık yaratıldı.


‘’SAHİCİ LİDERLİK CEVHERİN MÜCEVHER YOLCULUĞU’’

TSKF Burs Komisyonu iş birliği ile Kıdemli Danışman- Liderlik koçu Sayın Mehmet Yıldırım Özel bursiyerlerimiz ile buluştu.


‘’SOKAK TACİZİNE KARŞI DUR’’

‘’Stand Up’’; sokak tacizini önlemeye ve STK Right To Be ile ortaklaşa L'Oréal Paris tarafından desteklenen herkes için güvenli, kapsayıcı alanlar oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir eğitim programıdır. BÜYEM&LOREAL tarafından organize edilen’’Sokak Tacizine Karşı Dur’’ eğitimi tüm soroptimistler ve bursiyerlerimiz ile birlikte gerçekleştirildi.


‘’AÇEV- OKUYAN BİR GELECEK’’

Açev'in Tüm Türkiye genelinde yürüttüğü ‘’Okuyan Bir Gelecek’’ projesi tüm kulüplerimize önerilmiş olup Karşıyaka Soroptimist Kulübü pilot okulu Vali Namık Kemal Şentürk Okulu velileri ile ilk uygulama eğitimi tamamlanmıştır. İstanbul ilindeki kulüplerimiz ile organizasyon süreci devam etmektedir.


“EĞİTİM ALANINDA YAPILABİLECEK ETKİNLİK VE PROJE ÖNERİLERİ”

Eğitim çalışma grubu ve Program Savunuculuk Ekipleriyle birlikte hazırlanan broşür kulüplere iletildi.