Eğit Donat Fırsat Yarat

Proje Odağı:Ekonomik Güçlendirme

Açıklanan son OECD raporuna göre; Türkiye, OECD Ülkeleri içerisinde kadın istihdamı açısından sonuncu sırada. Kadınların işgücüne katılım oranı 2014 yılında % 30.3 iken 2019 yılında % 34.4 yani beş yılda sadece %4.1 artış olmuş!

TÜİK Mart 2021 raporuna göre ise kadınların istihdam oranı erkeklerin yarısından daha az.. İşgücü araştırmasında çalışma hayatında, kadınların oranı %28.7 iken, erkeklerin ki ise %63.1.

Soroptimistler olarak Türkiye’de kadınlarımızın ve genç kızlarımızın iş hayatına katılımlarına destek olmak ve ekonomik zorlukların olduğu bu dönemde kadınlarımız ve genç kızlarımız için mesleki yeterlilikler ve iş olanakları sağlayabilmek için,“ Eğit Donat Fırsat Yarat” Projesi başlatılmıştır.
Projenin amacı, kadınlar ve genç kızların iş sahibi olabilmeleri için, mesleki yeterliliklerini arttırmak ve/veya kendilerini geliştirebilmeleri için meslek eğitimleri vermek, iş hayatına başlamalarına destek olmak.  Soroptimistliğin 100. Kuruluş Yıldönümünde En Az 100 Kadına Genç Kıza umut olmak, iş fırsatı sağlamak hedeflenmiştir.

TSKF olarak, kadın ve genç kızlar için, online Hazır Giyim Kalıpçılık kursu açılmış ve toplam 25 kursiyerin katılımı ile  8 haftalık bir eğitim programı tamamlanmıştır. Hazır Giyim Kalıpçılık kursiyerlerinin mesleki donanımlarını güçlendirmek için deneyimli modacılar tarafından iki online eğitim gerçekleştirlmiştir.  Gedik üniversitesi, Gedik Eğitim Vakfı ile ortak Kaynakçılık kursu programı hazırlanmıştır, kursiyer araştırmaları devam etmektedir ve bu kapsamda Kadıköy belediyesi ile protokol yapma görüşmeleri devam etmektedir.

9 Haziran 2022 tarihinde, pilot il olarak belirlenen Antakya’da Bilgisayar Destekli Ön Muhasebe Kursu için lansman yapılmış ve toplam iki ay sürecek bir kurs programı planlanmıştır. 

Pendik Soroptimist Kulübü ve Denizli Soroptimist Kulübü, kendi illerinde meslek edindirme kursları için  çalışmaları yürütmektedirler.