LİDERLİK AKADEMİSİ

SIE Liderlik Akademisi 2021 - 5-10 Temmuz 2021
Çalışma başlama tarihi 25.01.2021 bitiş tarihi 2.08.2021

5-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında pandemi şartları nedeni ile sanal oratamda gerçekleştirdiğimiz Liderlik Akademisi 2018-2021 Dönemi TSKF Başkanı Nur Velidedeoğlu Kavuncunun Organizasyon Komite Başkanlığında , 2016-2018 Dönemi TSKF Başkanı NilgünPakkan Genel Koordinatör ,TSKF Program Direktörü Filiz Yayla ve  2018-2021 TSKF Burs Komisyonu Jale Dikerprogram koordinatörü  2019-2021 G.O.P Kulüp Başkanı Meral Hacıpaşaoğlu iletişim koordinatörü ve TSKF 2021-2023 Dönemi TSKF Saymanı Gül Gürses sayman olarak görev almışlardır.

Ana hedefi, özel olarak tasarlanmış liderlik eğitimleriyle genç kızları güçlendirmek ve onlara ilham vermek olan  “ Liderlik Akademisi  “programı çerçevesinde eğitimler verilerek rol modellerin ve farklı mesleki konularında uzman  eğtimcilerin deneyimlerinden faydalanmaları sağlanmıştır. 

SIE Liderlik Akademisi 2021 – Aşamaları;

*Proje düzenleme komitesi üyeleri seçildi ve iş delegasyonu yapıldı. * Online olarak gerçekleştirilecek Liderlik Akademisi için, en iyi hizmet ve maliyet analizine göre çeşitli teklifler arasından teknik destek firması belirlendi ve yasal bir anlaşma ile sonuçlandırıldı. *SIE ile Türk Ünyonu arasında ev sahipliği anlaşması yapıldı. *Hazırlık aşamasında; başvuru koşulları, başvuru formları, teşekkür belgesi, katılım belgesi gibi diğer belgeler, anketler ve değerlendirme formları oluşturuldu. Liderlik Akademisi Programı belirlendi, logosu, tanıtım afişi tasarlandı, diğer Ünyonlara /tek kulüplere duyuru ve davet, kayıt işlemleri planlandı. *En önemlisi, web sayfasının düzenlenmesi;  çok sayıda toplantı ve denemelerle birlikte gerçekleştirildi. *Eğiticilerin ve ve rol modellerin seçimi için, randevular, yazışmalar, takip ve provalar yapıldı. Rol Model videoları bir çok kez kontrol edildi. *Katılımcılar (öğrenciler) gerekli başvuru koşullarına göre seçildi ve onlarla iletişim kuruldu. *Liderlik Akademisi 5 -10 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

 *SI Türkiye tanıtım videoları ve SLA 2021-Kitapçığı hazırlandı.Komite üyeleri arasında etkin iş/görev dağılımı ve altı ay boyunca projenin her aşamasında Teknik Ekip Universal Turizm Ticaret ve A.Ş. ile düzenli toplantılar yapıldı.  Eğitimciler ve rol modeller ile  işbirliği ve onların profesyonel çalışmalarını projemize gönüllü olarak kazandıran özverili Soroptimist ve Soroptimist olmayan Soroptimist dostlarının isabetli  seçimleri ile proje gerçekleşti.Liderlik Akademisine 20 Türk , 7 yurt dışı kulüplerden olmak üzere 27 genç kız  katıldı ve ayrıca 5.5 gün boyunca günlük ortalama 30 misafir eğitimlere izleyici olarak katıldılar. Eğitimciler; oAnıl Friedman oAnna Wszelaczyska oAyça Bolten Ülkü oCarolien Demey oDefne Erdur Rabuel oElena Pinetti oGülsün Zeytinoglu oHafdis Karlsdottir oHülya Aslantaş oIngeborg Dietz oMaria Luisa Frosio oRhonda L. Bowen oUlla E. Madsen oYelda Ulu Colin oDilsen Oktay Ertem •Rol Modeller: •AyseDeniz Gökçin, •Ayen Zamanpur, •Berna Şen, •Nalan Ural, •Oya Gözeler, •Renata Trottmann Probst, •Rita N. Ramos, •Emine Erdem, •Yıldız Berger •Eren Peyman.Rol model olarak katılan değerli üyelerimiz Emine Erdemi, Yıldız Belger,Eren Peyman SI 100 Yıl kutmaları çerçevesinde SIE tarafından düzenlenen “ #100for100-100years-100Soroptimist “çalışması sonucunda ünyonumuzdan listeye girerek, bizleri ayrıca gururlandırmışlardır.

Rol modeller genel olarak video paylaşımları ile katıldılar. Teknik servis hizmeti aksamadan gerçekleşmiştir.

SIE Virtual Leadership Academy2021-İstanbul programı, katılımcıların liderlik becerilerini geliştirmek ve onlara ilham vermek amacıyla özenle tasarlandı. Liderlik Akademisi, seçkin sunumlar, eğitimciler ve rol modellerin performansları, çalıştaylar ile katılımcıların beklentilerini karşıladı. Katılımcıların geri bildirimleri “sanal ortamda” gerçekleşen bu çalışmanın kendileri için çok faydalı olduğunu ve kendi aralarında dosluklar kurulduğunu da ifade ettiler. Katılan konuklardan, eğitimcilerden, rol modellerden aldığımız sözlü ve yazılı geri bildirimler bizleri çok mutlu etti. Özellikle katılımcı öğrencilerin görüşleri, Liderlik Akademisi’nin misyonunu yerine getirdiğini kanıtladı.Sanal ortamda son gün kutlama yapıldı ve öğrenciler geri bildirimlerini , hayallerini paylaştılar,eğitimcilere ve rol model katılımcılara teşekkür belgelerini , katılımcı öğrencilere de katlılım belgelerini takdim ettik.

Liderlik Akademisine katılan 7 öğrenci, 2021-2023 dönemi için pilot program uygulama olarak  SIE Mentörlük programına menti olarak katıldılar. Amaç gençler ile gelişmek , gençleşmek ve genç üyeler ile misyonumuzu ileriye taşımak .

Tüm emeği geçenlere teşekkürlerimle.

Detaylı bilgi ve sanal kitapçık için erişim: 
Bağlantılı Internet adresi : https//sie-la2021-istanbul.com

Soroptimist Liderlik Akademisi 2014-2016 Dönemi

Kadın ve kızlarımıza eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmaları yolunda, sonuç odaklı projeler yapma düşüncesi ile üniversitede okuyan kız öğrencilerine yönelik bir proje olan ve Soroptimist Avrupa Federasyonu’nun Twinning programı çerçevesinde eşleştirildiğimiz, Makedonya’daki tek kulüp olan Struga Soroptimist Kulübü ile ortaklaşa yaptığımız Soroptimistlik Liderlik Akademisi’nin ikincisi 20-30 Temmuz 2015 tarihlerinde, üçüncüsü ise 10-21 Temmuz 2016 tarihlerinde Ohrid/Makedonya’da gerçekleştirildi. Uluslararası Soroptimist Organizasyonu’nun on yıllık uzun vadeli “Liderlik için Eğitim” ve Soroptimist Avrupa Federasyonu Başkanı’nın 2015-2017 “Soroptimistler Eğitime Yatırım Yapıyor” temalarına da uygun olarak eğitim projeleri arasında önemli bir yere sahip olan Liderlik Akademisi her yıl daha fazla ilgi gördü. 2015 yılında Türkiye'den Marmara Kulübü üyesi Esra Çağlar’ın eğitimci olarak katıldığı akademide Yeni Zelanda'dan SI 2015-2017 Dünya Başkanı Yvonne Simpson, Danimarka 'dan Pia Dahl, Litvanya’dan Asta Balciunaitiene, Hollanda'dan Marie Antoinette Westra, Renalda Ufkes ile Alie van Arragon, Almanya’dan Rhonda L. Bowen, Macaristan’dan Orsolya Oszabo,Makedonya’dan Aleksandra Popovski Golubovic, Katerina Vasileska, Selpi Poshka eğitmen olarak görev aldılar. Konularında uzman ve deneyimli eğitmenlerin bilgilerini paylaştığı programı konusunda uzman olan Makedonya'dan Angelina Taneve -Vesoska koordine etti. 2015 yılında Türkiye'den 11, Kosova’dan 2, Danimarka, Polonya, Irak ve Litvanya'dan 1’er, Makedonya'dan 7 öğrencinin katıldığı "Soroptimist Liderlik Akademisi”ne TSKF Başkanı İlke Erol ve 2.Başkanı Nurgül Duran, TSKF Hakem Kurulu üyesi Zuhal Karamehmet öğrencilerimizle birlikte katıldı.

2016 yılında, 11’i Türkiye'den olmak üzere Avrupa' nın çeşitli ülkelerinden 29 bursiyer on gün boyunca yine Türkiye, Makedonya ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Soroptimistlerden eğitimler aldılar. Aynı yıl öğrencilerimizle birlikte TSKF Başkanı İlke Erol TSKF Başkan Yardımcısı Narçin Ünsal, Guvernör Nur Çağlar, TSKF Tüzük Komisyonu Başkanı Ayşegül Topdemir, Boğaziçi Kulübü Başkanı Aynur Üner, İstanbul Kulübü üyeleri Nilgün Pakkan, Elmira Baykal ve Leyla Taşkın akademiye katıldılar. Her iki yılda da Türkiye’den gelen bursiyerlerimiz İstanbul’dan Üsküp'e varmalarının ardından büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün okulu Manastır Askeri Lisesi'ni ziyaret ederek anı defterine duygularını yazdılar.

Yoğun akademik bilginin yanı sıra interaktif yöntemlerin kullanıldığı programda her iki yıl da kişisel gelişim ve liderlik bilgi ve becerilerinin kazandırılmasına yönelik dersler akıl, kalp, beden ve ruh olmak üzere 4 temel tema üzerine yapılandırılarak verildi.

Öğrencilerin, eğitmenlerin ve akademi koordinatörlerinin iletişim bilgileri, özgeçmişleri ve bazı eğitmenlerin kendi gençliklerine yazdıkları ve çok özel mesajlar içeren mektupların bulunduğu program için özel olarak hazırlanmış defterlere her günün sonunda öğrencilerin deneyimlerini ve almış oldukları bilgileri yazmaları için olanak sağlandı.

Her gün sabah sekizde pilates ve yoga dersleri ile başlayan, gün boyu derslerle devam eden programda akşam saatlerinde yapılan oturumlarda, akademiye katılan tüm Soroptimistler kişisel yaşam öykülerini, deneyimlerini öğrencilerle paylaştılar. Bunun yanı sıra film izlemeye ve zaman zaman da Makedonya’yı keşfetmek için geziler yapıldı. Öğle yemeği sonrasında verilen kısa mola zamanı öğrencilerin dinlenmesine ayrılmıştı.

Akademilerin son gününde öğrenciler, sunum teknikleri ve tüm akademi boyunca edindikleri bilgileri kullanarak Soroptimistler için hazırladıkları projelerin sunumlarını gerçekleştirdiler. Son günün ikinci programında öğrenciler kendi gelecekleri ile ilgili hayallerini anlattıkları sunumlarını bitirdiler.

Programın sonunda öğrenciler, müzik eğitmeni Pia Dahl tarafından akademi boyunca çalıştırıldıkları ve öğrencilerin ülkelerine ait şarkılardan oluşan repertuarla bizlere bir konser verdiler. Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” dizelerini orada uluslararası bir korodan dinlemek bizi çok duygulandırdı.

Akademinin son gününde akşam yemeği sonrası sertifika törenleri yapılarak öğrencilere katılım sertifikaları verildi. Tören sonrasında Struga Soroptimist Kulübü Başkan ve üyelerine TSKF Başkanı tarafından teşekkür edilerek Soroptimist rozetleri hediye edildi.

Üniversitede okuyan kız öğrencilerimize eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmalarını sağlamayı amaçlayan proje ile büyük bölümü ilk kez yurtdışına çıkan genç kızlarımız bir yandan kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler alırken diğer yandan da uluslararası dostluklar geliştirdiler.


 


Soroptimist Liderlik Akademisi 2013 Dönemi

Federasyonumuz, 25 – 30 Ekim 2013 tarihleri arasında SIE Twinning Programı çerçevesinde eşleştiğimiz Struga Kulübünü ziyaret etmek ve eğitim yapmak amacıyla bir gezi düzenledi. Struga Kulübünün 1.yılını kutladığımız bu geziye Federasyon yönetim kurulu ve  Kulüplerimizden duayen üyelerin katılması nedeni ile yapılan eğitim ve toplantı çok verimli gerçekleşti.

Bu toplantıda Struga Kulübünün Kurucu Başkanı Katerina Vasileska Liderlik Akademisi’nin temelini oluşturan ortak proje önerisini sundu. Daha sonra Federasyon yönetim Kurulumuz projeyi benimseyerek, geliştirilmesine ve üniversitede okuyan kız öğrencilerin yararlanacağı  "Soroptimist Liderlik Akademisi ” olarak gerçekleştirilmesi kararını aldı. 

Projenin amacı; genç kızlarımıza eğitim fırsatları ve liderlik becerileri vererek toplumsal hayatta aktif, sorumluluk sahibi ve üretici bireyler olmalarını sağlamaktı.

Struga Kulübünü temsilen Katerina Vasileska ile TSKF 2.Başkanı Sevil Koca proje sorumluları olarak akademinin amacını, içeriğini ve katılımcılar ile ilgili değerlendirmeleri yaparak programı hazırladılar. Program ve posterler tüm Soroptimist teşkilatına mail ve web sayfaları aracılığı ile iletildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Yeni Zelanda'dan SI 2015-2017 Dünya Başkanı Yvonne Simpson, Türkiye'den Esra Talaz Çağlar, Dilşen Oktay ve Berna Bridge, Portekiz'den Claudia Vaz,  Danimarka'dan Pia Dahl, Hollanda’dan Marie Antoinette Westra ile Renalda Ufkes, Almanya’dan Gudrun Weckmann -Lautsch, Milena Grieger ve Sabine Blum, Amerika Birleşik Devletlerin'den Rhonda L. Bowen programda eğitmen olarak görev aldılar. Konularında uzman ve deneyimli eğitmenlerin bilgilerini paylaştığı programı, yine konusunda uzman olan Makedonya'dan Angelina Taneva -Veshoska koordine etti.

Yoğun akademik bilginin yanı sıra interaktif yöntemlerin sıkça yer aldığı programda kişisel gelişim ve liderlik bilgi ve becerilerinin kazandırılmasına yönelik dersler akıl, kalp, beden ve ruh olmak üzere 4 temel tema üzerinde verildi. Eğiticilerin kişisel yaşam öykülerini anlattığı sohbetler gençlerde farklı bakış açıları oluşturdu. Katılımcılar, eğitimlerin yanı sıra gezi ve eğlence programları ile Ohrid ve çevresini tanıyarak tatil yaptılar ve hala devam eden dostluklar edindiler.

Alman Elçiliğinden Şansölye Cornellia Aust akademiyi ziyaret ederek, akademiye maddi destekte de bulundu. Uluslararası ilişkilerde çalışma yöntemleri ve prensipleri ile ilgili kişisel deneyimlerini ve iş yaşamı ile ilgili yaptığı bilgilendirme öğrencilerimizi çok etkiledi. 
Soroptimist Liderlik Akademisine; Türkiye'den on beş, Danimarka, Almanya ve Litvanya'dan birer,  Makedonya'dan dokuz öğrenci olmak üzere 27 öğrenci katıldı.

Federasyonumuz projeyi finanse ettiği gibi,  Adana, Beykoz, Eskişehir, Etiler (3), İçel, İstanbul, İzmir(2), İzmit, Kordon, Marmara, Moda,  Tarsus Şelale Soroptimist Kulüpleri gönderdikleri öğrencilerin giderlerini karşılayarak, Alsancak, Göztepe ve Marmara Soroptimist Kulüpleri ise eğitmen sağlayarak; Anıttepe, Ataköy, Denizli, Emek, Gaziosmanpaşa,  Şişli, Uludağ Soroptimist kulüpleri ile GD SIE VE TSKF Başkanı Ayla Selçuk ve üyelerimiz maddi ve manevi yardımda bulunarak destek verdiler ve Akademinin gerçekleşmesinde katkıda bulundular. 

Federasyon Başkanı olduğum dönemde yönetim kurulum ile birlikte gerçekleştirdiğimiz önemli projelerden birisi olan Soroptimist Liderlik Akademisi’nin SI ve SIE’da ses getirmesi, ilgi duyulması Ünyonumuz için gurur kaynağı oldu, projeyi hep birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaştık.
Liderlik akademisinin diğer Ünyonlar tarafından benimsenmesi ve SIE bünyesinde devam etmesi gurur verici ve çok sevindirici olmakla birlikte, akademinin geleneksel olarak Türkiye- Struga ortaklığında da devam etmesini ve Struga Kulübünün kapanmamasını isterdim.
İlk adımını attığımız Liderlik Akademisinin yıllar boyu sürmesini ve gençlerin yolunu aydınlatmasını dilerim.

Mine Kavala 
2012-2014 TSKF Başkanı