Öğretmen Destek Atölyeleri

Proje Odağı:Eğitim

Eğitim sistemimizin hızlı bir değişim sürecinde olduğu bu dönemde, öğretmen eğitimi ve yetiştirilmesi günümüzde daha çok önem kazanmıştır. Yapılan tüm değişimler öğretmenlik mesleği yeterlilikleri ile ilişkilidir. Hayat boyu öğrenen bireyleri ve öğretmenleri hedeflemek bir öğrenenler topluluğu oluşturmak öğretmenlerin gönüllük temelinde kendi kişisel ve mesleki gelişimini desteklemek, söz konusu beklentileri karşılayacak ve istenilen nitelikleri sağlayacak bir eğitim hizmeti tasarlayıp EKİP (Eğitimde Kalite ve İşbirliği Platformu) eğitimcilerinin desteğiyle 11-12 Aralık 2021 tarihleri arasında projemize başlandı.

Projede yer alan 40 öğretmenimiz yüz yüze gerçekleşen ilk eğitimlerinin ardından yedi ay boyunca “Sınıf Yönetimi, Yöntem-Teknikler ve Ölçme-Değerlendirme” başlıkları ardında online eğitimlere devam ettiler. Ara ara geri bildirim toplantıları ve grup çalışmaları yapıldı. “Öğretmen Destek Atölyeleri” projemiz 10-12 Haziran 2022

tarihlerinde yapılan Yüz yüze eğitim ve ''Sertifika Töreni'' ile tamamlandı. Çok samimi ve kız kardeşlik ruhu içinde geçen Sertifika Törenimizde söz alan TSKF Başkanımız Sayın SEVİL KOCA “Ata’mızın dediği gibi Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Geleceğimizin mimarları olan siz öğretmenlerimiz aldığınız eğitimlerle yurdumuzun değişik bölgelerinde aydınlık bir geleceğin temelini oluşturacaksınız... Buna gönülden inanıyor ve katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi...

Son gün öğretmenlerimizle birlikte Ata’mızın huzuruna çıkarak taçlandırdığımız projemiz ardında anlamlı çıktılar, güzel birikimler, güzel anılar ve güzel dostluklar bırakarak bitti böylece....

Final toplantısında uyguladığımız “İzleme ve Değerlendirme Anketi” ile proje sonuçlarımızı değerlendirdik.

Öğretmenlerimizin geri bildirimlerinden birkaç örnek paylaşmak isteriz...

“Meslektaşlarıma öğrendiğim anketleri uygulandığımda kendilerini tanıma, hangi bilişsel bölüme ait olduklarını keşfetme ve eğer drama gibi kalıcı öğrenmeye yol açan öğrenme tekniğini kullandıklarında başarılı öğrenme ortamını yakalayacaklarını pekiştirdik. Önce bizlerin gelişmesi gelecek nesilleri daha sağlıklı yetiştireceğimiz bilincini uyandırdı.”

“Tek kelime ile iyi ki dediğim bir eğitim oldu. Çok mutlu ve değerli hissettiğim bir alandı” “Edindiğim bilgileri sınıfımda örgencilerime uygulayabildim. Okuldaki öğretmen arkadaşlarımla paylaştım. Yenilenmek, meslekteki enerjimi ve motivasyonumu yükseltti. Meslek hayatımın ilk yıllarındaki heyecanlarıma geri döndüm.”

“Alanında uzman öğretmenler tarafından günümüz Z kuşağı çocuklarının duygu ve düşünce dünyalarına yönelik hazırlanmış, eğitim öğretimin içinde olmazsa olmaz konuları mutfağına taşımış, etkili iletişime dayalı muhteşem bir eğitim programıydı.”

“Profesyonel olarak tasarlanmış, kaliteli bir projede yer aldığım için onur duydum. Böyle projelerin çoğalması ve etkisinin devamlı hale gelmesini dilerim. Kalıcı dostlar edindik. Bir aile olduk. Güçlenen bağlarımız ve artan motivasyonumuz meslekte daha bilinçli davranmamız konusunda da olumlu katkılar sağladı.”

AYRICA; öğretmenlerimizin geri bildirimlerinden Soroptimistliğin tanıtımına da katkı koymanın mutluluğunu yaşadık.

“Eğer bana böyle bir fırsat sunulursa ben de Soroptimist kız kardeşlerim için elimden geleni yapmak isterim. Federasyonun çalışmalarını heyecanla takip ediyorum. Böyle bir grupla tanışmak büyük bir fırsattı. Tüm başkanların ve diğer üyelerin mütevazilikleri ve samimiyetleri kendimi ortamda değerli hissetmemi sağladı.”

“Aydın, çağdaş, güçlü kadınlarla bir arada olmak kendimi iyi hissettirdi.”

Soroptimist olmak istiyorum çünkü misyon ve vizyon olarak benim hayat felsefemle paralel olduğunu düşünüyorum.”

Daha önce hiç duymadığım bir sivil toplum kuruluşu ile tanışmak çok güzeldi. Bir kadın STK’sı ile çalışmayı çok isterim.”

“Kadınlarımızın iş yaşamında önde olması, toplumda tüm saygınlığı yakalaması, kız çocuklarının okutulması, birçok rolün sahibi olan kadınlarımızın şahlanması için mücadele eden Soroptimist Federasyonu benim için de kutsal bir görevi yerine getirmektedir. Çok teşekkürler”

“Soroptimist federasyonunun kadın öğretmenlerin gelişimleri konusunda böylesine güzel bir desteği bizlere sunması muhteşem bir şey.”

SONUÇ olarak; Tüm Türkiye'den farklı farklı illerden 40 öğretmenimizin katılımıyla gerçekleştirilmiş olan projemiz gelecek nesile dokunan öğretmenlerimize ulaşmış ve yukarıdaki anket sonuçlarında da paylaştıkları gibi onların mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlamıştır. Projemizin başlangıcında belirttiğimiz ''Öğrenen Organizasyon'' ifadesi hayata geçirilmiş olup öğretmenlerimiz hem öğrencilere, hem meslektaşlarına hem de olumlu okul iklimi yaratmaya katkı sağlayarak çarpan etkisi yaratmıştır.

Projemiz aşağıda isimlerini belirttiğimiz Adana-Alsancak-Anıttepe-Ankara-Antakya- Ataköy-Boğaziçi-Bursa-Denizli-Etiler-Emek- Gaziosmanpaşa-Göztepe-İçel-Karadeniz Ereğli-Karşıyaka-Marmara-Mezitli-Oran-Moda- Seyhan-Şişli-Uludağ-Tarsus Şelale Soroptimist Kulüplerimizin desteği ile hayat bulmuştur. Onlara teşekkür ederiz.

Eğitim içeriğini oluşturma ve öğretmen eğitimlerimizin gerçekleşmesinde işbirliği yaptığımız EKİP “Eğitimde Kalite ve İşbirliği Platformu”na ve değerli eğitmenlerine teşekkür ederiz.

Tüm eğitim sürecine gönüllü olarak katılıp katkı koyan, bir eğitim meşalesi de bizimle birlikte yakan tüm katılımcı öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Muammer DURAK

TSKF Başkan Yardımcısı

Hatice HARDURA

TSKF Eğitim Çalışma Grubu Başkanı

ALSANCAK KULÜBÜ

Proje kapsamında kulübümüzün aday üyesi, Kulüp Başkanı Sabiha Polat’ın eski şahsi bursiyeri Spor Öğretmeni Oya Coşkun, Ankara’daki seminerlere katıldı ve eğitimin sonunda çok yararlı olduğunu ve mutlu olduğunu belirtti.

ANITTEPE KULÜBÜ

Proje kapsamında kulübümüzün aday üyesi, Kulüp Başkanı Sabiha Polat’ın eski şahsi bursiyeri Spor Öğretmeni Oya Coşkun, Ankara’daki seminerlere katıldı ve eğitimin sonunda çok yararlı olduğunu ve mutlu olduğunu belirtti.

ANTAKYA KULÜBÜ

TSKF “Öğretmen Destek Atölyeleri” projesine Antakya Soroptimist Kulübümüzün desteklediği Öğretmenimiz Betül Güzel katıldı. Güzel, ÖDA projesinde edindiği kazanımları ve izlenimleri bizlerle paylaştı.

ATAKÖY KULÜBÜ

İstanbul Ataköy kulübü olarak Türkiye Soroptimist Federasyonu’nun bünyesinde başarılı bir şekilde hayata geçirilen “Öğretmen Destek Atölyeleri” projesine iki öğretmenimizin tüm masraflarına sponsoru olarak destek verdik.

BOĞAZİÇİ KULÜBÜ

Boğaziçi Soroptimist Kulübü olarak 3 öğretmenimize sponsor olarak katkı sağladık. Aydınlık Türkiye’nin yaratıcı, üretken, takım çalışmasına yatkın, öğrenmeyi öğrenmiş öğretmenleri ile gurur duyuyoruz.

GÖZTEPE KULÜBÜ

TSKF projesi olarak Kulüplerin destekleri ile yürütülen Öğretmen Destek Atölyesi’ne Göztepe Soroptimist Kulübü de destek verdi. Öğretmenlere yönelik farklı öğretme metotlarının anlatıldığı ve uygulamalı çalışmaların yapıldığı çevrim içi eğitimler 9 Ocak 2022 tarihinde başlayıp Haziran ayına kadar devam etti. Matematik öğretmeni Ceren Yılmazer, Göztepe Soroptimist Kulübü’nün önerisiyle bu eğitimi aldı. Ceren Yılmazer’in öğretmenlik yaptığı Muğla İli Seydikemer ilçesi Güneşli Ortaokulu’na Göztepe Kulübü ayrıca kitap desteği verdi.

İÇEL KULÜBÜ

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federayonu öğretmen destek atölyeleri projesine kulübümüz adına Cennet Aslı ATA katıldı. 6 aylık Atölye çalışmasının sonunda Öğretmenimiz, duygularını şöyle ifade etti; “Ankara’da çok heyecanlı ve coşkulu bir şekilde başladığımız eğitimimiz 6 ay boyunca online bir şekilde devam etti. Bu uzun yolculuk tahmin edemeyeceğim kadar keyifli ve dolu dolu geçti ki eğitimin öncesine göre çok büyük değişimler olduğunu kendi adıma çok hissettim.

6 ayda heybem; bilgi, tecrübe, deneyim, dostluklar ve daha sayamayacağım birçok güzellikle doldu. Birbirinden donanımlı ve en önemlisi istekli öğretmenler ile etkileşimimiz oldukça kuvvetliydi. Bu denli enerjisi yüksek, öğrenme hevesi ile bir arada olan öğretmenlerin ortaya çıkardığı ürünleri, gelecek nesillere iletmek üzere ceplerimize doldurduk. Eğitim boyunca herkes Soroptimist kelimesinin anlamına yakışır bir şekilde büyük bir özveriyle çalıştı. Çevremizdeki kişilere yani tüm Türkiye’ye Soroptimist nedir ve Soroptimistler kimlerdir çok iyi göstermiş olduk. Bu süreç sonunda biz öğretmenler sadece öğretmen eğitimi almadık yeri geldi kişisel olarak çok güzel dersler çıkardık. En önemlisi artık her birimizin Türkiye’nin her köşesinde kız kardeşi var. Bu projeye katkısı olan herkes tahminlerinin de çok ötesinde güzel şeylere vesile oldu, bunu çok büyük bir mutlulukla dile getiriyorum. Ve bugün her birimiz aldığımız ışığı başka çocuklara iletmek üzere dört bir yana dağıldık. Vesile olduğunuz bu eğitim ateşi dalga dalga yayılacak. Bütün güzelliklerin katlanarak yayılması ümidiyle, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.”

KARŞIYAKA KULÜBÜ

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federayonu öğretmen destek atölyeleri projesine kulübümüz adına Cennet Aslı ATA katıldı. 6 aylık Atölye çalışmasının sonunda Öğretmenimiz, duygularını şöyle ifade etti; “Ankara’da çok heyecanlı ve coşkulu bir şekilde başladığımız eğitimimiz 6 ay boyunca online bir şekilde devam etti. Bu uzun yolculuk tahmin edemeyeceğim kadar keyifli ve dolu dolu geçti ki eğitimin öncesine göre çok büyük değişimler olduğunu kendi adıma çok hissettim.

MEZİTLİ KULÜBÜ

Bu projeye katılan öğretmenimizin yıl boyunca alacağı seminer ve atölye çalışmaları ile mesleki yeterliliğinin arttırılması hedeflendi.

MARMARA KULÜBÜ

Türkiye’nin farklı bölgelerinde görevli 40 öğretmenden biri olarak Marmara Kulübü adına, projeye İstanbul’dan katılan öğretmenimiz Birgül Berna Uysal’ın 27 hafta boyunca, yüz yüze ve çevrimiçi toplantılara düzenli katılımı ve eğitim ortamlarına, TRT-EBA deneyimi ile katkılarından mutluyuz. Eğitimde oyunlaştırma ve duygu dostu iletişim dili ile yeni yaklaşımlar, tekniklerin yer aldığı programda öğretmenler kişisel-mesleki becerilerini geliştirme fırsatı buldular. B.Berna Uysal, Nisan ayı dostluk toplantımıza katılarak deneyimlerini paylaştı. Her eğitimden genişleyerek, zenginleşerek ayrıldığını belirtirken projeyi destekleyen 24 kulübün temsilcileri olan diğer öğretmenler ile birlikte deneyim paylaşımlarının önemini vurguladı. Yazın Finlandiya’da Müzik Hareket Eğitimi deneyimini zenginleştiren Berna öğretmenimizle, gelecekteki projelerimizde birlikte çalışmayı umuyor ve Umut’a yolculukta beraber yol alıyoruz.

MODA KULÜBÜ

Kulübümüz, TSKF’nin “Öğretmen Destek Atölyesi Projesi”ne destek vermiş ve bir öğretmenin çevrimiçi eğitimleri ile Ankara’da yüz yüze gerçekleştirilen eğitim için konaklama ve yol ücretlerini karşılamıştır.

SEYHAN KULÜBÜ

Seyhan Soroptimist Kulübü, “Öğretmen Destek Atölyeleri” projesine, Adana’dan Öğretmen Nazlı Gizir ile katıldı.

TARSUS ŞELALE KULÜBÜ

Tarsus Şelale Soroptimist Kulübümüzü Sınıf Öğretmeni Berna Demir Akkuyu temsil etmiştir. Öğretmenimiz yıl boyu katılım sağladığı proje ile ilgili memnuniyetini belirterek, edindiği deneyimleri meslektaşları ile paylaşmaktan ve öğrencileri ile uygulamaktan duyduğu mutluluğu dile getirmiştir. Berna öğretmenimize çok teşekkür ederiz.