Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi

AMAÇ

TSKF Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi Çalışma grubumuzun amacı; kadın ve genç kızların hayatlarına dokunacak, iyileştirmeye ve ekonomik güçlenmesine yardımcı olacak, kolay uygulanabilir ve sürdürülebilir proje/aktivite önerilerini kulüplerimize sunmaktır. TSKF 2021-2023 Dönemi “Eğit-Donat-Fırsat Yarat Projesi” kapsamında, Federasyonumuzun Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte, Soroptimist çalışma ve hizmet alanından biri olan Ekonomik Güçlenme odağında planlanan ve geliştirilen projelerin duyurulması, yürütmesi ve beraberinde takibi de çalışma grubumuz tarafından yapılmaktadır. Çalışma Grubumuz, kulüplere sunulmak üzere, kadının ekonomik güçlenmesini sağlayacak, 15 ayrı konuda proje ve aktivite örnekleri ile ilgili bir sunum hazırlayarak Kulüplerimize sunmuştur. 

TSKF Yönetim Kurulu Temsilcileri:
Meral Sevim,  TSKF Sekreteri 
Filiz Yayla, TSKF Program Ekibi
Nurgül Duran, TSKF Savunuculuk Ekibi 

Başkan: 
Sembol Tarhan, Mezitli Kulübü

Üyeler: 
Adalet İnanç, Ataköy Kulübü
Elif Ovalı, Antakya Kulübü
Mukadder Özden, İzmir Kulübü
Nurdan Erbuğ, Boğaziçi Kulübü

YAPILAN ETKİNLİK VE PROJELER
Online Hazır Giyim Kalıpçılık Kursu


 

Odak Alanı: Organize Hazır Giyim ve Üretim Sektörüne kalıpçılık konusunda, uygun alanlarda çalışabilecek eğitimli eleman yetiştirmek.

Tarihi: 01 Mart 2022-30 Nisan 2022

Amacı: Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu ‘’Eğit Donat Fırsat Yarat” Projesi kapsamında, Meslek Edindirme/Geliştirme Eğitimleri planlanmış ve 01 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında, 25 kursiyere, 2 ay süren çevrimiçi “Hazır Giyim Kalıpçılık Kursu" gurup üyemiz Mukadder Özden tarafından verilmiştir.

Etkinlikler: Çevrim içi verilen kurslarımızı desteklemek üzere 2 toplantı düzenlenmiştir. Kursiyerlerlerin ve Soroptimistlerin katılımı sağlanmıştır.
• 28 Nisan 2022, Boğaziçi Kulübü Üyesi Ayşe Nahide Çakıroğlu, "Moda ve Hazır Giyimin Tarihçesi "
• 25 Mayıs 2022, Barbaros Şansal, "Makasını Köreltme"

*15 Ekim 2022 tarihinde TSKF Genel Kurulunda sunulmak üzere, kursiyerlerin aldıkları eğitimi sergileyebilecekleri ve Hazır Giyim sektöründe çalışan Soroptimistlerle yeni iş imkanları konusunda iletişim kurabilecekleri defile ya da sergi üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Ön Muhasebe Kursu

Odak Alanı: Ekonomik güçlenme/ Meslek edindirme kursları Tarihi: 07 Haziran 2022 tanıtım toplantısı yapılmıştır.

Amacı: Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, tüm sektörlerde yetişmiş ve tecrübeli ön muhasebe elemanlarına ihtiyaç duyulmakta ve yeterli iş gücü sağlanamamaktadır. Bu sebeple; Federasyonumuz, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Teofarm Atölye ve Antakya Soroptimist Kulübü işbirliği ile 18 Temmuz 2022 tarihinde çalışma grubumuz üyesi Elif Ovalı koordinatörlüğünde ve konusunda uzman eğitmenler tarafından, 10 kursiyerle Ön Muhasebe konusunda istihdama yönelik Meslek Edindirme kursları başlamıştır.

Eğitimler tamamlandıktan sonra kursiyerlerimizin iş bulma imkanının yüksek olacağı beklenmektedir.

Kadın Kaynakçılık KursuOdak Alanı: Ekonomik güçlenme/ Meslek edindirme kursları

Tarihi: 01 Haziran 2022 Kadıköy Belediyesi ile ön protokol yapılmıştır.

Amacı: "Eğit-Donat-Fırsat Yarat" projesi kapsamında; kadınların daha az istihdam edildikleri, erkek egemen mesleği gurupları olarak kabul edilen alanlarda, kadının var olduğunu ve bu alanlarda da çalışabileceklerini göstermek, istihdama yönelik kurslar açarak cam tavanları kırmak.

Gedik Üniversitesi Vakfı, Kadıköy Belediyesi ile protokol imzalanarak “Kaynakçılık Kursu” için çalışmaların sonuna gelinmiştir. Eylül ayında eğitimlerimizin başlatılması planlanmaktadır. Ayrıca projenin devamı için İstanbul’da farklı bölgelerde bulunan yerel yönetimler ve kurumlarla da görüşmeler devam etmektedir. İletişim ve görüşmeler, çalışma grubumuz üyesi Adalet İnanç tarafından yürütülmektedir.