Başkanın Mesajı

1921 yılında Oakland, California‘da kurulmuş olan ve  kadınların  hayatını iyileştirmeyi hedefleyen en önemli sivil toplum kuruluşlarından  olan Soroptimist teşkilatı 1948 yılından beri ülkemizde de hizmet vermektedir. 39 Kulüp ve 998 “soror-optima” / “en iyiyi amaçlayan kız kardeşler” olarak bizler ülkemiz ve dünya kadınlarına daha iyi bir dünya hedeflemekteyiz. Beş ana hedefimiz olan:
*Kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi, 
* eğitim/çağdaş eğitime eşit katılım, 
*kadına şiddetin önlenmesi, 
*sağlık, 
*sürdürülebilir çevre; projelerimizin ana hedeflerini oluşturmaktadır. 

Çağdaş medeniyet yolundan ayrılmadan; toplumda kadınların, genç kızların eğitimden eşit olarak faydalanmaları, ekonomik olarak güçlü olmalarını sağlayacak donanım edinmeleri, barış ve adil düzen içinde yaşamaları için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. 
2016-2018 Dönem sloganımız “Barış ,Birlik ve Bilim zamanı -3B”dir; bu üçlü bir arada olduğunda dünya hepimiz için daha güzel olacaktır, yeni kuşaklara daha güzel bir dünya teslim edeceğiz. 
Dönem amblemimiz ise çınar yaprağıdır; “Neden çınar yaprağı?”  sorusunu şöyle cevaplayabiliriz: 
* Çınar yaprağı sanki bir el gibidir; nasıl beş parmak birlikteyse, bizler de birlikte var isek, ancak o zaman her şeyi kavrayabiliyoruz. 
*Dünya beş kıtadır; Dünyamız için barış, huzur, sevgi diliyoruz.
*Soroptimistler olarak 5 etki alanımız vardır: Eğitim, kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi, kadına karşı şiddetin önlenmesi, sağlık, sürdürülebilir çevre.
*Çınar yaprağı en sosyal ağacın yaprağıdır; her köyde, kasabada, yerleşim yerinde illa ki bir “çınar altı”mız vardır. Kahve bahanedir; beraberlik, sohbet, paylaşımdır önemli olan. 
Ve….
TSKF; 1948 yılından  bu güne kadar olduğu gibi; çınar kadar sağlam, uzun ömürlü, köklü yeni sürgünler vererek yoluna devam edecektir.