11 Ekim "Dünya Kız Çocukları Günü"

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edildi ve 2012 yılından bu yana kutlanmakta.


Aslında  ne mutlu bizlere , “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız “var , ne kız çocuk , ne erkek çocuk ; ayrım yapmadan ; sadece çocuk , çünkü eşit olmalı çocuklar , ne güzel düşünmüş düşünen !!!!!!


2017 Yılının Teması ; “ Kız çocukların kriz öncesinde ,  kriz sürecinde ve sonrasında güçlendirilmesi “ .
Bugün dünyamızda 1.1 milyar kız çocuk yaşamakta ve hepsi daha iyi bir eğitim  gelecek , güven hak etmekte. Yaşanan krizlerde de en çok etkilenen onlar oluyor.  Bu yıl  11 Ekim itibarı ile odak noktası  ise “kız çocukların kriz öncesinde , kriz sürecinde  ve sonrasında  güçlendirilmesi” olacaktır. Cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet  ,  küçük yaşta evlilikler , her türlü istismar , insan ticareti kız çocukların karşılaştıkları başlıca tehlikeler. Ancak güçlenerek ve eğitim ile üstesinden gelebilirler. 
Ülkemizde de erken yaşta evlilikler, eşit eğitime ulaşamama , töreler , şiddet ve istismara yönelik cezaların yetersiz olması veya kanunların düzgün uygulanmaması ,  ekonomik zorluklar  arzuladığımız “kriz yönetimini “ negatif etkiliyor. Dileğimiz bütün bunların toplumsal mutabakat ve el birliği , eğitim ile aşılması.


“11 Ekim Dünya Kız  Çocukları Günü “ yarının kadınlarına kutlu olsun !


Nilgün Pakkan 
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu 
 
Başkan 2016-2018