11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Sizlerin de bildiği gibi , BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle birlikte 2012'den bu yana her yıl 11 Ekim "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak kutlanıyor.

 

Kız çocuklarının şiddetten korunması, haklarının tanınması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda sağlanması için erkeklerin de bu mücadelede rolünün çok önemli olduğuna işaret eden Birleşmiş Milletler, bu yıl, 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nün temasını “Şiddet döngüsünü kırmak için kız çocukları güçlendirelim” olarak belirlenmiş.

Bizler de bu dönemde kız çocuklarını özellikle “STEM“ (Science,Technology,Engineering,Mathematics) projesi dahilinde daha yetkin kılmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Bildirisi şöyle:
2011 yılının son günlerinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 66/70 sayılı kararıyla 11 Ekim tarihini, tüm dünyada kız çocuklarının haklarına ve karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Dünya Kız Çocuklar Günü olarak ilan etti ve 2012 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. Dünya Kız Çocuklar Günü, kız çocuklarının toplumsal konumlarının güçlendirilmesinin desteklenmesi ve temel insan haklarına uygun koşullarda yaşamalarının sağlanmasına olan ihtiyaç üzerine odaklanıyor.

Sadece eğitim yetmiyor ; sosyal sorumluluk bilinci , aile içi iletişim , kurumlar arası iş birliği , ülkeler arası iş birliği ; tüm katmanlar el ele verdiğinde bugünden daha iyiye gitmek üzere yol alınacak. Uzun soluklu bir yol olsa da 4. Yılını kutlayacak olan bu özel gün aydınlıklara vesile olacaktır. Ümit hep var , daha iyiye, daha güzele , kızlarımız ile birlikte.

Bursiyerlerimiz ve mezun olan gençlerimiz; onlar etraflarını aydınlatmaya başlamışlardır bence. Kutlayalım onları da!

 

Sevgi ve saygılarımla,

Nilgün Pakkan
Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu
Başkan, 2016-2018